Miroslav Mikolášik. PHOTO: © European Union 2015.

Mikolášik k TTIP: Nemusíme dosiahnuť dohodu za každú cenu


Únia si musí dať pozor, aby sme s vidinou najväčšej zóny voľného obchodu na svete nevytvorili dohodu aj za cenu zdravia či ľudského života, upozorňuje europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) v súvislosti s rokovaniami s USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Európsky parlament dnes hlasuje o znení odporúčaní k jednaniam pre Európsku komisiu.

 Krajiny EÚ sú čoraz bližšie k obrovskej dohode s USA, ktorá má podporiť vzájomný obchod s tovarom a službami. Musíme si však držať vysoké štandardy EÚ v oblasti životného prostredia a zdravia, ktoré sú dnes vzorom pre celý svet, hoci by dohoda nemala byť prijatá,“ uviedol Mikolášik s tým, že pri rokovaniach nemožno obmedziť kľúčové otázky iba do jednej o dobre fungujúcom trhu. „Ostro nesúhlasím ani s tým, aby došlo k čo i len najmenšiemu zníženiu vysokých štandardov ochrany spotrebiteľa i zamestnancov či zníženiu sociálnych štandardov a odmietam aj obmedzovanie regulačných právomocí členských štátov,“ zdôraznil.

Mikolášik, ktorý je členom výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, si myslí, že z rokovaní s USA by mali byť vypustené oblasti týkajúce sa zdravia občanov. Sú nimi verejné služby v oblasti zdravotníctva, geneticky modifikované potraviny, používanie hormónov pri chove hovädzieho dobytka. Naopak, dohoda by podľa neho mala nadviazať na legislatívu REACH, ktorá sa zameriava na dôslednejšiu kontrolu používaných chemických látok.

Viac..  M. Lexmann: Lepšia podpora pre opatrovateľov a kvalitnejšia starostlivosť opatrovaným

Nemusíme dosiahnuť dohodu za každú cenu. Netvárme sa, že v mene obchodnej spolupráce je možné poprieť potrebu chrániť občanov v kľúčových oblastiach zdravia,“ apeluje Mikolášik v súvislosti s TTIP. Europoslanec tiež upozorňuje, že je potrebné uchrániť nielen zdravie, ale aj kvalitu európskych či slovenských výrobkov a ich výrobcov.

O znení dohody TTIP rokujú zástupcovia EÚ a Spojených štátov od roku 2013. Správa obsahujúca odporúčania Európskeho parlamentu (EP) Európskej komisii má nezáväzný charakter. EP nemá žiadne oficiálne právomoci vstupovať do obchodných vyjednávaní, v úplnom závere negociačného procesu však bude musieť konečnú podobu dohody odsúhlasiť alebo ju odmietnuť.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Mikolasik

Mikolášik o dvojitej kvalite produktov: Dovážame až 50% výrobkov, ktoré nespĺňajú bezpečnostné kritériá

ŠTRASBURG / Po dvojakej kvalite potravín europoslanci začali riešiť aj dvojakú kvalitu spotrebných výrobkov. Na európsky …