predstavitelia EÚ
Zástupcovia najvýznamnejších európskych inštitúcií sa stretli na spoločnom rokovaní o zlepšení právnej regulácie.PHOTO: europarl.eu.

Spoluprácu medzi európskymi inštitúciami zrejme čaká zlepšenie


V Európskom parlamente odštartovali rokovania o návrhoch na revíziu medziinštitucionálnej dohody  lepšej právnej regulácie. Rokovaní sa zúčastnili predseda Európskeho Parlamentu Martin Schulz, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, lotyšská premiérka Laimdota Straujuma, zastupujúca aktuálne predsedníctvo Rady a Luxemburský premiér Xaviera Bettela.

V nadväznosti na rokovania, predseda Schulz uviedol: “Rokovania o medziinštitucionálnej dohode lepšej právnej regulácie, môžu mať ďalekosiahly dopad na spôsob, akým budú inštitúcie EÚ fungovať a spolupracovať.“

Ústrednou témou rokovaní by mohli byť posúdenia vplyvu takejto dohody. Parlament sa domnieva, že posúdenie vplyvu môže byť dôležitým nástrojom v dosahovaní vhodného rozhodnutia. Toto rokovanie je podľa Schulza príležitosťou k zvýšeniu kvality legislatívnej práce v otázkach spoločných priorít. „Je to príležitosť, ktorú nesmieme premárniť, “uviedol.

Dôležitým cieľom je znížiť zbytočnú administratívnu záťaž, najmä pre malé a stredné podniky. Pre Európsky parlament, je však dôležité, nerobiť kompromisy, ktoré by mali za následok znižovanie štandardov. Lepšia právna regulácia by nemala znamenať dereguláciu, a nemala by viesť k oslabeniu sociálnych noriem, životného prostredia, bezpečnosti alebo zdravia.

Viac..  Čerpanie prostriedkov EÚ k 30. júnu presiahlo 9 miliárd eur, je to zhruba 54 percent z alokácie

Európska komisia prijala agendu lepšej regulácie 19. mája. Tá zahŕňalo okrem iného aj návrh na revíziu súčasnej medziinštitucionálnej dohody medzi Európskym parlamentom, Komisiou a Radou, ktorá sa datuje od roku 2003, pred prijatím Lisabonskej zmluvy.

O dom

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o dotovaní výroby čipov: Komisia predpovedá ich nedostatok, pritom už dnes začína byť na trhu ich prebytok

Čipy sú strategickými aktívami kľúčových priemyselných hodnotových reťazcov. Digitálna transformácia podnecuje vznik nových trhov pre …