Poslancom leží na srdci nedostatok žien vo vede a technike


Je nesmierne dôležite, aby sme ženám pomohli prekonávať bariéry, ktoré im bránia v kariére v oblasti vedy a techniky. Uvádza sa to v správe, ktorú dnes prijal výbor pre práva žien. V Európe je čoraz viac vysokoškolských študentiek, no vo vedecko-technických odboroch doteraz nie sú dostatočne zastúpené. Správa, ktorú pripravila poslankyňa Elissavet Vozemberg (EĽS, Grécko) predkladá aj návrhy proti tzv. “sklenenému stropu,” s ktorým sa počas svojej kariéry stretlo už mnoho žien.

V Európe ženy v súčasnosti predstavujú len 33% výskumníkov a 20% univerzitných profesorov. Na čele vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií ich stojí len 15,5%.

“Moja správa hovorí o ďalších krokoch na prekonávanie skleneného stropu. Zdôrazňuje dôležitosť toho, aby bola pri nábore pracovníkov zachovaná absolútna spravodlivosť. Pojednáva i o odstraňovaní stereotypov a predsudkov voči ženám a rieši nedostatočné zastúpenie žien v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky,” vysvetľuje spravodajkyňa Elissavet Vozemberg (EĽS, Grécko.)

Hlavné požiadavky

Správa navrhuje posúdiť vytvorenie plánov rodovej rovnosti v oblastiach ako veda, technika alebo vysokoškolské vzdelávanie, ktoré by boli podmienkou na získavanie verejných financií.

Viac..  Europoslanec Hojsík o dúhovom Pride: Všetci si predsa zaslúžime byť slobodní

Spomínajú sa tu i informačné kampane, ktoré by mali dievčatám a ženám pripomínať, že aj ony môžu študovať a pracovať vo všetkých oblastiach, pričom špeciálny dôraz by sa kládol na inžinierstvo a techniku.

Dokument odporúča i vytváranie sietí medzi vedkyňami na národnej, regionálnej u európskej úrovni a vyzýva k vytvoreniu programov, ktoré by ženy aktívne povzbudzovali k tomu, aby vo svojej kariére pokračovali i po materskej alebo rodičovskej dovolenke.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ministri EÚ zodpovední za konkurencieschopnosť diskutovali o financovaní výskumu a inovácií v Európe

Ministri EÚ zodpovední za konkurencieschopnosť na neformálnom zasadnutí diskutovali o financovaní výskumu a inovácií v …