Islamský štát chce šíriť strach, vyhráža sa útokmi na Balkáne


BRATISLAVA – Islamský štát sa vyhráža ďalšími teroristickými útokmi. Po Tunisku chce udrieť aj na Balkáne. Džihádisti podľa videa, ktoré zverejnili na internete, najprv zaútočia v Srbsku a následne na plážach v Chorvátsku.

Na Balkáne nastanú nové časy, vyhrážajú sa bojovníci Islamského štátu vo videu.

Zákon šaría

Zákon šaría chcú nastoliť v Srbsku, Chorvátsku, Čiernej Hore, Bosne a Hercegovine, Kosove, Macedónsku i Albánsku, vyplýva zo záznamu.

“Podľa islamistov tie krajiny, ktoré kedysi boli moslimské a patrili pod kalifát, ostanú navždy a naveky moslimské. Toto je ten dôvod, prečo si vybrali Balkán,” ozrejmil bezpečnostný analytik Ivo Samson.

“Na Balkáne je mnoho teroristických buniek a existujú informácie, že za posledné roky ušlo niekoľko desiatok ľudí do Sýrie, predpokladám, že za účelom výcviku,”uviedol bezpečnostný analytik CEPI Marián Majer.

Sledovanie situácie

Hrozba teroristických útokov sa vylúčiť nedá, ale analytici nepredpokladajú, že hlavným cieľom radikálov budú chorvátske pláže.

“Ak majú islamisti zázemie na Balkáne, tak je to v Bosne, v niektorých oblastiach, kde je mnoho islamistov, radikálov, ktorí sú aktívni, no ešte nepoužívajú ozbrojené prostriedky,” dodal Samson.

Po zverejnení videa Islamského štátu sleduje situáciu na Balkáne aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

“Chorvátske úrady momentálne preverujú zdroje informácii na YouTube a ubezpečujú, že bezpečnostná situácia v krajine aj ochrana turistov sú pod dobrou kontrolou. Treba si uvedomiť, že cieľom radikálov a extrémistov z takzvaného Islamského štátu je šíriť atmosféru strachu a neistoty,” uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Bezpečné Chorvátsko

Vydanie cestovného odporúčania zatiaľ nezvažuje. “Pre nás je Chorvátsko stále bezpečnou krajinou. Je to jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácii. Návštevnosť v Chorvástku zo slovenskej strany stúpa a my nemáme dôvod spochybňovať ubezpečovanie chorvátskych partnerov,” dodal Stano.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

teroristicke utoky

Terorizmus v EÚ od roku 2015. Prehľad útokov aj počtu obetí

Aká je dnes situácia v EÚ po sérii teroristických útokov z roku 2015? Kto sú …