Roamingové poplatky by sa mali znižovať postupne


Parlamentný výbor pre priemysel odobril politickú dohodu s Komisiou a vládami členských krajín, ktorá požaduje skoncovanie s poplatkami za roaming. Ceny by sa mali začať znižovať už od budúceho roku. A od 15. júna 2017 by vás surfovanie na internete alebo posielanie mailov z pláže nemalo stáť ani o cent viac ako doma.

Roamingové poplatky sa EÚ snaží znižovať už od roku 2007, no Európsky parlament opakovane žiadal o to, aby sa od nich upustilo úplne. 30. júna sa Parlamentu, Rade a Komisii podarilo dosiahnuť kompromis ohľadne telekomunikačného nariadenia, ktoré predpokladá zrušenie roamingových poplatkov od 15. júna 2017. S platbami za roaming sa neskoncuje zo dňa na deň, nariadenie totiž ráta s prechodným obdobím, ktoré sa začne 30. apríla 2016, a počas ktorého si budú môcť operátori účtovať za roaming menšie dodatočné sumy. Ak napríklad doma za minútu hovoru platíte 8 centov, táto cena by nemala prekročiť 13 centov v prípade, ak hovor uskutočňujete zo zahraničia.

Viac..  Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Okrem roamingu toto nariadenie rieši aj internetovú neutralitu, čiže otvorený prístup na web bez akejkoľvek diskriminácie.

“Pre Európsky parlament je to veľký úspech. Podarilo sa nám skoncovať s poplatkami za roaming a zabezpečiť otvorený internet,” zhodnotila hlasovanie vo výbore spravodajkyňa Pilar del Castillo Vera (EĽS, Španielsko).

Návrh nariadenia ešte musí prejsť plenárnym hlasovaním, podľa všetkého my malo o ňom plénum hlasovať v októbri. Ak sa ho poradí prijať, do platnosti vstúpi od 30. apríla 2016.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Hajsel

Europoslanec Hajšel: Od dnes využívajte na dovolenke kvalitnejší roaming

Roaming vo vyššej kvalite a za ešte lepších podmienok vstupuje dnes  – v prvý deň prázdnin …