EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KULTÚRA / Rozdielne autorské práva v krajinách EÚ. Pozor na to, čo na ulici fotíte!
Julia Reda
Europoslankyňa Julia Reda. PHOTO: Audiovisual.europarl.europa.eu

Rozdielne autorské práva v krajinách EÚ. Pozor na to, čo na ulici fotíte!

Aké právo máte na dielo či prácu iných ľudí, ak sú zdieľané na internete? Prečo v niektorých krajinách nesmiete zdieľať fotografie budov a v iných zas môžete? To sú otázky digitálnej doby, ktorým sa zaoberal Parlament. Európska komisia pripravuje reformu legislatívy už od roku 2001, ktorá má zlepšiť prístup ku kultúrnej rozmanitosti Európy.

Reforma legislatívy však má aj svojich odporcov, ktorí ju považujú za nedostatočnú. Europoslankyňa Julia Reda povedala: „Pôvodne mala uľahčiť cezhraničnú výmenu poznatkov a kultúry, ale vo všetkých dôležitých bodoch  ponechala rozhodnutie na členské štáty.“ 

Okrem harmonizácie autorských práv poslanci žiadajú lepší prístup k programom, ktoré sú blokované v iných štátoch aj zladenie práv spotrebiteľov a autorov.

Viac..  BALATON SOUND OZNAMUJE FÁZU 2 V LINE UPE PRIBUDLI ALESSO, AXWELL Λ INGROSSO & CRAIG DAVID

Europoslanci odhlasovali odporúčania, ale vyňali návrhy na zmenu súčasných pravidiel fotografovanie verejných budov na komerčné účely.

Viac sa dozviete v priloženom videu

O jac

Odporúčame pozrieť

online nakupovanie

Európsky parlament odbúrava cezhraničné prekážky pri online nakupovaní

Poslanci Európskeho parlamentu schválili nariadenie, ktoré rozšíri a zjednoduší online prístup k cezhraničnému nákupu produktov …