Grékov čakajú otvorené banky i vyššie dane


ATÉNY – Grécke banky v pondelok po troch týždňoch znova otvorili svoje pobočky. Klienti ale musia rátať s mnohými obmedzeniami pri transakciách, vrátane výberov hotovosti. Gréci tiež pociťujú zdražovanie mnohých tovarov a služieb v dôsledku zvýšenia dane z pridanej hodnoty, ktoré minulý štvrtok odsúhlasil parlament ako súčasť nového súboru opatrení spojených s čerpaním medzinárodnej finančnej pomoci.

Banky v centre Atén otvorili v pondelok ráno. Ľudia podľa informácii agentúry AP čakali na vybavenie v usporiadaných radoch.

Šešťdesiateurový limit

Podľa vládneho dekrétu pre klientov naďalej platí 60-eurový denný limit na výbery hotovosti. Po novom si ale túto čiastku môžu vybrať aj v iný deň daného týždňa. Celkovo za sedem dní tak môžu urobiť výber do výšky 420 eur.

Banky naďalej nepreplácajú šeky v hotovosti a nevykonávajú prevody do zahraničia prostredníctvom platobných alebo kreditných kariet. Obmedzenia pretrvávajú na zakladanie nových či reaktivovanie takzvaných spiacich účtov.

Zvýšenie daní

V Grécku začalo v pondelok ráno platiť i zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Z pôvodných 13 je DPH aktuálne 23 percent. Zvýšenie sa vzťahuje napríklad na niektoré druhy mäsa, kávu, čaj, jedlé oleje s výnimkou olivového, kakao, ocot, soľ, kvety, palivové drevo, hnojivá, insekticídy, hygienické utierky alebo prezervatívy.

Viac..  Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Rovnaký skok zasiahol poskytovateľov služieb, ako sú reštaurácie, kaviarne, pohrebné služby, taxislužby a vzdelávacie zariadenia. Začiatkom augusta sa očakáva i zvyšovanie cestovného vo verejnej doprave.

Núdzové financovanie

Grécke banky boli zatvorené od 29. júna v súvislosti s ukončením druhého programu záchrany tamojšej ekonomiky. Uzavretie bankových inštitúcii bolo najviditeľnejšou známkou dlhovej krízy, ktorá krajinu dohnala na pokraj bankrotu.

Opätovné otvorenie umožnilo štvrtkové rozhodnutie gréckeho parlamentu v prospech dohody o treťom balíku, na čo Európska centrálna banka zvýšila núdzové financovanie gréckych bánk.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Európska komisia ukončí zvýšený dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka

Európska komisia (EK) oznámila, že ukončí dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka. Ide o krok, ktorý …