Euro si počas týždňa polepšilo. Ako sa menila cena ropy či zlata?


“Spoločná mena eurozóny má za sebou relatívne úspešný týždeň. Neistá situácia okolo Grécka na čas utíchla a euro dokázalo ťažiť zo zverejňovania výsledkov vybraných amerických spoločností. Niektoré boli totiž sklamaním, čo vyvolalo obavy, či je hospodárstvo USA dostatočne silné na to, aby zvládlo zvýšenie úrokových sadzieb v krajine. Počas týždňa si tak euro k svojej pondelkovej otváracej úrovni 1,0830 EURUSD pripísalo 1,4 %,” uviedol analytický tím Poštovej banky. V medzimesačnom porovnaní je ale naša mena stále slabšia o – 2 %. Aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka naďalej výrazne stráca, a to až viac ako – 18 %. Euro uplynulý týždeň zaknihovalo zisky aj voči väčšine mien nášho regiónu. Počas minulého týždňa stratilo len voči českej korune, aj to len mierne, šesť stotín percenta a piatok ukončilo na úrovni 27,039 EURCZK. Zisk na úrovni 0,8 % naša mena zaknihovala voči maďarskému forintu a piatkové obchodovanie tak ukončila na hladine 311,52 EURHUF. Voči poľskému zlotému si pripísala 0,9 % a uplynulý týždeň uzatvárala na úrovni 4,1441 EURPLN.

Maďari opäť uvoľnili menovú politiku

V utorok [21. júla 2015] zasadla maďarská centrálna banka [MNB]. Centrálni bankári krajiny, podľa očakávaní, opäť znížili hlavnú úrokovú sadzbu. Sadzbu zredukovali až o 15 b. b. na nové minimum 1,35 %. Perspektíva slabej inflácie a posilňovanie sa forintu po tom, ako Grécko dosiahlo dohodu s veriteľmi, poskytli banke priestor na už piate zníženie úrokov od marcového obnovenia uvoľňovania menovej politiky. Guvernér banky sa ale vyjadril, že týmto znížením bol cyklus uvoľňovania ukončený a úrokové sadzby zostanú na rekordne nízkej úrovni počas dlhého obdobia.

Ropa Brent zlacnela až o – 4,3 %

Viac..  Europoslanec Bilčík zverejnil odpočet svojej práce za tri roky v Európskom parlamente

Ceny ropy Brent opäť poklesli najmä vplyvom obáv z toho, že dohoda o iránskom jadrovom programe by mohla viesť k zvýšeniu exportu iránskej ropy, čo by viedlo k ďalšiemu hromadeniu tejto komodity na trhu. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu [OPEC] však tohtomesačný pokles cien ropy považuje s veľkou pravdepodobnosťou za krátkodobý a nebude znamenať odklon od jej politiky udržiavania produkcie ropy na vysokej úrovni s cieľom ochrániť trhový podiel. Piatkové obchodovanie ukončila ropa Brent na úrovni 54,62 USD za barel, a teda o – 1,2 % lacnejšia. Počas týždňa však zlacnela až o – 4,3 % a v medzimesačnom porovnaní je lacnejšia ešte výraznejšie, a to až o takmer – 15 %. Oveľa výraznejšiu zmenu, o – 48 %, možno badať v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Aj zlato znova zlacnelo, o – 3,1 %

Obchodovanie so zlatom bolo v uplynulom týždni zmiešané. V pondelok sa jeho cena výrazne prepadla vplyvom výpredaja investorov na komoditných burzách v Šanghaji a New Yorku. Trhy reagovali aj na oslabovanie sa amerického dolára a pokles amerických akciových trhov. Uplynulý týždeň tak zlacnelo o – 3,1 % na piatkových 1 099,05 USD za trójsku uncu. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stratilo na svojej hodnote – 6,5 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je ale lacnejšie až o – 15 %.

 

 

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie za inváziu na Ukrajinu

Európska únia vo štvrtok uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii …