Prijať alebo neprijať utečencov? Je to oveľa širšia téma, tvrdí UEF

Pred pár dňami, 15. júla 2015, sa na utečeneckú tému diskutovalo v centre hlavného mesta, v kaviarni Gorila.sk Urban Space, kde svoj životný príbeh so všetkými nástrahami a strasťami vyrozprával jeden z nich. Utečenec z Afganistanu, Rohullah Naikzad, svojím krátkym vstupom do diskusie poukázal na to, že utečenecká problematika je oveľa širšou témou a nestojí len na samotnom rozhodnutí prijať alebo neprijať utečencov.

Diskusiu s názvom „Migranti – hrozba alebo príležitosť pre EÚ?“ na tak aktuálnu tému sa rozhodli pripraviť dve pro-európske mimovládky, Únia európskych federalistov v spolupráci s Mladými priateľmi Európy v Slovenskej republike, ktorým táto téma nie je ľahostajná. Na otázky typu, či je pre nás, Slovákov, migrácia naozaj hrozbou, ako vnímajú migrantov občania EÚ a aké scenáre ďalšieho vývoja sú v danej problematike možné, diskutovali politológ a rektor Akadémie médií Eduard Chmelár, poslanec NRSR a člen klubu OĽANo Jozef Viskupič a právnička a zástupkyňa Ligy za ľudské práva Barbora Meššová,

Okrem diskutujúcich prijal pozvanie už spomínaný Rohullah, ktorý sa za krátku dobu 9 mesiacov svojho pobytu na Slovensku, stihol aj čo to naučiť po slovensky a publiku sa preto prihovoril v slovenčine. Rohullah sa predstavil: “Mám 24 rokov a som študentom medzinárodných vzťahov na Univerzite Komenského v Bratislave. V Afganistane som študoval a pracoval, ako lektor angličtiny s platom 1300 €, pričom na Slovensku si privyrábam tým istým spôsobom, no za 2 € na hodinu.„

Na otázku prečo sa rozhodol práve pre Slovensko a nie pre našich susedov Čechov či ešte o kúsok ďalej pre Nemecko odpovedal jednoducho: „Inde by som sa tak ako u nás nikdy neuplatnil a na Slovensku vidím príležitosť začať lepší život a mať jasnejšiu budúcnosť.“

Po prvýkrát sa u nás na Slovensku, v krajine s najprísnejšou azylovou politikou v celej EÚ, veľmi otvorene diskutuje o utečencoch, čo je možné vnímať pozitívne. Podľa prieskumu verejnej mienky sa však často viac vnímajú negatíva migrácie ako jej pozitíva.

Viac..  EÚ by mala zrušiť sankcie voči bývalému jazdcovi F1 Mazepinovi, rozhodol súd

uef_0001_gorila2Počas diskusie odznelo „ ….obraz o utečencoch ako o krvilačných moslimoch, ktorí sem prinášajú inú kultúru je zovšeobecňovanie, ktoré nemá oporu v realite“ (Eduard Chmelár)

Dominika Dudášová, tajomníčka mladých priateľov Európy (JEF) prezradila pre EuropskNoviny.sk „Mnohým z Vás, milí čitatelia, možno práve prichádza na um otázka, či migranti môžu ekonomicky napomôcť k riešeniu krízy, napríklad lacnou pracovnou silou ako v prípade nášho Rohullaha, alebo práve naopak ohrozujú „naše“ pracovné miesta? Na túto otázku nech si každý zodpovie radšej sám. Ukazuje sa totiž, že slovenská utečenecká téma je plná rozporov a naša polarizovaná spoločnosť nie je pripravená zaujať jednotné stanovisko. Akoby aj mohla, keď sa u nás nerieši ani otázka začlenenia národnostných menšín do väčšiny, nieto ešte cudzincov. Aj samotné názory či postoje politikov sa v danej oblasti rozchádzajú. Sú však migranti naozaj iní ako my, Európania?“

Pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk spracoval Miroslav Hajnoš

O Miroslav Hajnoš

Odporúčame pozrieť

Európa chce od Číny dve veci, ale nie je isté či ich dostane

Európa chce od Číny dve veci – zmenu jej relatívne proruského postoja k vojne na …

Consent choices