EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Tsipras potvrdil, že Atény pripravovali plán na zavedenie alternatívnej meny
tsipras
Alexis Tsipras, grécky premiér. PHOTO: European Parliament 2015

Tsipras potvrdil, že Atény pripravovali plán na zavedenie alternatívnej meny

ATÉNY – Grécky premiér Alexis Tsipras poveril bývalého ministra financií Janisa Varoufakisa vypracovaním krízových plánov pre prípad, kedy by bola krajina prinútená opustiť eurozónu. Premiér to potvrdil v piatok v gréckom parlamente.Varoufakis tento týždeň potvrdil, že v tajnosti pripravoval vniknutie do daňových systémov krajiny s cieľom získať informácie o daňových poplatníkoch. Bývalému gréckemu ministrovi financií Varufakisovi za to hrozí súd.Dáta z daňových systémov boli potrebné na vytvorenie paralelného platobného systému. Zároveň Varoufakis túto svoju iniciatívu označil za plán, ktorý sa napokon neuskutočnil.

Premiér Alexis Tsipras v piatok priznal, že jeho vláda pripravovala tajné krízové plány pre prípad, že by Grécko prišlo by euro. Napriek tomu ale odmietol obvinenia, že chcel v Grécku presadiť starú menu – drachmu.

“Nenavrhli sme a ani sme neplánovali odchod krajiny z eurozóny, mali sme ale krízové plány,” povedal Tsipras. “Ak naši partneri a veritelia pripravili plán odchodu Grécka z eurozóny – Grexit, nemali sme si mi, ako vláda, pripraviť obranu,” opýtal sa premiér.

Vojna

Tsipras bol nútený v parlamente reagovať na obvinenia po tom, ako bývalý minister financií Janis Varufakis priznal pokusy preniknúť do databázy gréckeho daňového systému. Jeho vyhlásenie vyvolalo vlnu kritiky a pobúrenia v Grécku.

Viac..  Európska komisia hrozí Slovensku súdom pre priame zadanie zákazky pri elektronickom trhovisku

Zverejnenie týchto skutočností zvýšilo už aj tak veľký tlak na Tsiprasa, ktorý musí bojovať aj vo vo vnútri vlastnej strany SYRIZA. Tou zmietajú odlišné názory na riešenie situácie v Grécku. Taktiež už začali tvrdé rokovania s veriteľmi o záchrannom programe pre Grécko.

Obhajoba ministra

“Pán Varoufakis mohol robiť chyby, pretože každý z nás ich robí. Môžete ho viniť koľko chcete – za jeho politický plán, za jeho vyhlásenia, za jeho módny vkus, za jeho nedávnu dovolenku na gréckom ostrove Aegina,” obhajoval svojho exministra Tsipras. “Ale nemôžete ho obviniť z krádeže peňazí gréckych ľudí, alebo z toho, že mal tajný plán ako stiahnuť Grécko do priepasti,” vyhlásil.

Grécko sa pohybovalo na hrane odchodu z eurozóny, napokon sa však predstavitelia krajiny s veriteľmi na poslednú chvíľu dohodli. Dohoda znamená nové rokovania o poskytnutí pomoci výmenou za reformy. Grécka vláda počas rokovaní opakovane tvrdila, že o takzvanom “grexite“ odmieta uvažovať.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

peniaze

Koniec diskriminácie používateľov platobných služieb v krajinách EÚ, ktorých menou nie je euro

Banky v krajinách EÚ mimo eurozóny by mali spoplatňovať platby v domácej mene rovnako ako …