Euro uplynulý týždeň bez zmeny. Ako je na tom cena ropy a zlata?


“Spoločná mena eurozóny sa prevažnú časť minulého týždňa síce oslabovala, no v sumáre ho ukončila bez zmeny. Neistá situácia okolo Grécka na čas utíchla a pozornosť sa sústredila na zasadnutie amerického Federálneho rezervného systému. Vývoj kráľovského menového páru ovplyvnilo aj dianie na čínskom akciovom trhu, ktorý sa začiatkom týždňa výrazne prepadol v súsvislosti s obavami spojenými so spomaľovaním rastu čínskeho hospodárstva”, uviedol analytický tím Poštovej banky. V medzimesačnom porovnaní je naša mena slabšia o – 1,5 %. Aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka naďalej výrazne stráca, a to až – 18 %. Euro uplynulý týždeň zaknihovalo straty voči väčšine mien nášho regiónu. Počas minulého týždňa získalo len voči českej korune, a to 0,14 % a piatok ukončilo na úrovni 27,076 EURCZK. Stratu na úrovni siedmich stotín percenta naša mena zaknihovala voči poľskému zlotému a piatkové obchodovanie tak ukončila na hladine 4,1414 EURPLN. Voči maďarskému forintu si odpísala až – 1,4 % a uplynulý týždeň uzatvárala na úrovni 307,17 EURHUF.

Fed detailnejšie indície o zvyšovaní sadzieb neposkytol

V stredu [29. júla 2015] sa všetka pozornosť upriamovala na zasadnutie amerického Federálneho rezervného systému. K prvému zvýšeniu úrokových sadzieb v USA podľa očakávaní nedošlo, a teda hlavná úroková sadzba ostala na rekordne nízkej úrovni 0,25 % aj po stredajšom zasadnutí. Všetko by sa mohlo zmeniť už na najbližšom, septembrovom, zasadnutí. Nič však nie je isté, keďže index pracovných nákladov v USA v 2. kvartáli tohto roka ukázal najpomalší rast miezd od roku 1982. Tento index sa považuje za jeden zo smerodajných pri rozhodovaní Fed – u o svojej menovej politike.

Viac..  Ivan Štefanec o boji voči detskej práci: Vždy je dôležité nielen čo vyrábame, ale aj ako to vyrábame

Ropa Brent najlacnejšia od konca januára

Ceny ropy Brent opäť poklesli najmä vplyvom prudkého prepadu akciových trhov v Číne, ktorý vyvolal obavy z ďalšieho spomalenia ekonomiky. Tá je totiž druhým najväčším spotrebiteľom energií na svete, čo by znamenalo ďalší pokles dopytu, a teda ešte výraznejšiu prevahu ponuky. Piatkové obchodovanie ukončila ropa Brent na úrovni 52,21 USD za barel, a teda o vyše – 2 % lacnejšia. Počas týždňa však zlacnela až o – 4,4 % a v medzimesačnom porovnaní je lacnejšia ešte výraznejšie, a to až o – 18,6 %. Oveľa výraznejšiu zmenu, o – 50,3 %, možno badať v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Zlato najlacnejšie za 5,5 roka

Obchodovanie so zlatom bolo v uplynulom týždni zmiešané. V pondelok sa jeho cena prepadla vplyvom prepadu akciového trhu v Číne. Trhy reagovali aj na zasadnutie centrálnej banky USA. Uplynulý týždeň tak zlacnelo o – 0,3 % na piatkových 1 095,82 USD za trójsku uncu. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stratilo na svojej hodnote – 6,5 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je ale lacnejšie až o – 14,5 %.

 

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie za inváziu na Ukrajinu

Európska únia vo štvrtok uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii …