Euro za uplynulý týždeň slabšie o – 0,15 %


Spoločná mena eurozóny sa prevažnú časť minulého týždňa síce posilňovala, no v sumáre ho ukončila slabšia. “Pozornosť sa vo veľkej miere sústreďuje na zvyšovanie sadzieb v USA. Vývoj eurodoláru ovplyvňovali počas minulého týždňa zverejnenia dôležitých makroekonomických ukazovateľov v USA, hlavne čo sa trhu práce týka”, uviedol analytický tím Poštovej banky. Tie boli väčšinou slabšie ako očakával trh, čo poslalo dolár nadol. Rétorika predstaviteľa FED – u Lockharta ohľadom prvého možného zvýšenia sadzieb za oceánom bola ale viac jastrabia ako zvyčajne, na čo pre zmenu reagovalo negatívne euro. V medzimesačnom porovnaní je naša mena slabšia o – 0,40 %. Aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka naďalej výrazne stráca, a to až – 18 %. Euro uplynulý týždeň zaknihovalo straty len voči jednej mene nášho regiónu. Počas minulého týždňa stratilo rovnako ako pri doláre, – 0,15 %, voči českej korune a piatok ukončilo na úrovni 27,036 EURCZK. Zisk na úrovni 1,05 % naša mena zaknihovala voči poľskému zlotému a piatkové obchodovanie tak ukončila na hladine 4,1848 EURPLN. Voči maďarskému forintu si pripísala až 1,19 % a uplynulý týždeň uzatvárala na úrovni 310,83 EURHUF.

Menová politika českej ČNB a britskej BoE bez zmeny

Minulý týždeň sa uskutočnili zasadnutia dvoch centrálnych bánk spomedzi tých, o ktorých vás pravidelne informujeme. Vo štvrtok [6. augusta 2015] o svojej menovej politike rozhodovali centrálni bankári v Česku a vo Veľkej Británii. V oboch prípadoch došlo, podľa očakávaní, k potvrdeniu základných úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni, a teda 0,05 %, resp. 0,50 %.

Viac..  EÚ pre vojnu na Ukrajine prijala ďalšie sankcie proti Rusku

Ropa Brent za mesiac slabšia o – 15,3 %

Ceny ropy Brent opäť poklesli najmä vplyvom poklesu priemyselnej výroby v Číne. Navyše, blížiaci sa koniec letnej motoristickej sezóny je náznakom, že bude narastať prebytok na strane ponuky pohonných hmôt. Piatkové obchodovanie ukončila ropa Brent na úrovni 48,61 USD za barel, a teda o – 1,8 % lacnejšia. Počas týždňa však zlacnela až o – 6,9 % a v medzimesačnom porovnaní je lacnejšia ešte výraznejšie, a to až o – 15,3 %. Oveľa výraznejšiu zmenu, o – 53,8 %, možno badať v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Zlato stále v blízkosti 5,5 – ročných miním

Obchodovanie so zlatom bolo v uplynulom týždni zmiešané. V pondelok sa jeho cena prepadla najvýraznejšie, a to hlavne vplyvom silnejšieho amerického doláru. Aj počas ostatných dní uplynulého týždňa reagovalo prevažne na posilňovanie/oslabovanie sa zelenej bankovky. Uplynulý týždeň zlacnelo o – 0,2 % na piatkových 1 094,05 USD za trójsku uncu. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stratilo na svojej hodnote – 5,3 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je ale lacnejšie až o – 16,7 %.

 

 

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie za inváziu na Ukrajinu

Európska únia vo štvrtok uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii …