Euro si uplynulý týždeň pripísalo 1,3 %


“Spoločná mena eurozóny sa väčšiu časť minulého týždňa posilňovala a ukončila ho silnejšia o 1,3 %. Dianie na trhoch sa odvíjalo najmä od prekvapivého rozhodnutia čínskej centrálnej banky, ktorá minulý týždeň trikrát po sebe pristúpila k devalvácii čínskeho jüana”, uviedol analytický tím Poštovej banky. V medzimesačnom porovnaní je naša mena silnejšia o 0,9 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ale naďalej výrazne stráca, a to až – 16,9 %. Euro ale uplynulý týždeň zaknihovalo straty voči všetkým menám nášho regiónu. Pri maďarskom forinte a českej korune stratilo len mierne, – 0,04 %, resp. – 0,06 % a týždeň ukončilo na úrovni 310,70 EURHUF a 27,021 EURCZK. Voči poľskému zlotému sa euro uplynulý týždeň oslabilo o desatinu percenta na piatkových zatváracích 4,1806 EURPLN.

Najbližšie zasadnutie sa uskutoční až 25. augusta

Tieto augustové týždne sú chudobné na zasadnutia centrálnych bánk, o ktorých vás pravidelne informujeme. Najbližšie stretnutie sa uskutoční 25. augusta 2015, kedy zasadne maďarská centrálna banka. Pozornosť investorov sa ale upriamuje na septembrové zasadanie amerického Federálneho rezervného systému. Trh je v napätí, či na druhej strane Atlantického oceánu dôjde k prvému zvýšeniu úrokových sadzieb za takmer dekádu.

Ropa Brent pod 50 USD za barel

Ceny ropy Brent v uplynulom týždni vo veľkej miere ovplyvnil slabnúci americký dolár, pod ktorý sa podpísalo hlavne rozhodnutie čínskej centrálnej banky devalvovať národnú menu. To vyvolalo obavy o dopyt po rope v druhej najväčšej ekonomike sveta. Piatkové obchodovanie ukončila ropa Brent na úrovni 49,19 USD za barel, a teda o – 0,9 % lacnejšia. Počas týždňa zlacnela len o – 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní je ale lacnejšia výraznejšie, a to až o – 16,8 %. Oveľa výraznejšiu zmenu, o – 52,2 %, možno badať v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Viac..  Martin Hojsík: Hraboš žijúci iba na Slovensku je v ohrození

Zlato drahšie o 1,9 %

Aj obchodovanie so zlatom reagovalo na rovnaké udalosti ako eurodolár a ropa. Slabší dolár ale podporil cenu zlata a poslal ju nahor. Počas týždňa zlato zdraželo o 1,9 % na piatkových 1 115,09 USD za trójsku uncu. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stratilo na svojej hodnote – 3,5 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je ale lacnejšie až o – 15,1 %.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie za inváziu na Ukrajinu

Európska únia vo štvrtok uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii …