EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Má Slovensko právo odmietnuť utečencov?
galko
Ľubomír Galko, podpredseda SaS. PHOTO: archív SaS.

Má Slovensko právo odmietnuť utečencov?

K politike a problémom s ňou spojeným sa dá pristupovať rôznym spôsobom. Dá sa napríklad všetko len kritizovať – bez ponúknutia riešenia. Alebo sa dá vyjadrovať tak, že politik síce nič nepovie, ale zároveň nikoho nenaštve, napríklad sa schová za vzletné frázy. Ale dá sa hovoriť aj pravda.

Problém utečencov a nelegálnych imigrantov je v súčasnosti už obrovský. Správy o tisícoch ľudí, vylovených z mora na pobreží Grécka či Talianska, sú tristné. Pašeráci nešťastných ľudí, snívajúcich o lepšej budúcnosti, „ládujú“ denno-denne do svojich chatrných plavidiel a snažia sa ich dostať na pevninu územia EÚ.

Riešenie, ktoré strana SaS dlhodobo navrhuje, vyzerá nasledovne: Utečencov, ktorí do EÚ prichádzajú ilegálne, obratom odvážať naspäť, odkiaľ prišli. Člny pašerákov treba následne  zlikvidovať. EÚ si musí v Afrike, kde sa nebojuje, prenajať územia a tam zriadiť utečenecké stanové tábory. Priamo v Afrike musí prebiehať individuálny poctivý azylový proces. Prílev imigrantov sa zastaví.

Povinné kvóty prerozdelenia utečencov, nachádzajúcich sa na území EÚ, neprešli, narazili totiž na výrazný odpor u viacerých európskych krajín vrátane Slovenska. Teraz sa apeluje na solidaritu a „tlačí“ sa na kvóty „dobrovoľné“.

Je správne, a nielen na Slovensku, byť  ľudský, súcitiť s obeťami vojen a vojnovými utečencami a ich rodinami.  Ale na druhej strane, solidarita nesmie byť vynútená. Potom už prestáva byť solidaritou, ale stáva sa diktátom a plnením príkazov niekoho iného.

Viac..  Martin Klus: Sovietske časy Estónska sú dávno preč

Po prvé – Slovensko nie je dlhodobo schopné integrovať vlastnú menšinu – Rómov.

Po druhé – Preto je reálna obava, či je schopné integrovať ľudí s odlišnou kultúrou a  inými životnými návykmi.

A po tretie – Slovensko je autonómna krajina, dodržiavajúca pravidlá, zodpovedného člena EÚ.

Pravidlá sa majú dodržiavať. Gréci a Taliani i s pomocou EÚ si musia poriadne strážiť svoje hranice a musia najmä dostať účinnejšie právne nástroje na ich ochranu. Ak by to robili, utečenecký problém by v jeho dnešnom rozsahu v EÚ neexistoval. 

Áno – každý človek na svete má právo chcieť žiť tam, kde si myslí, že mu bude najlepšie. Je to jeho túžba a nikto mu ju nemôže vziať. Avšak každá krajina má a musí mať naďalej právo rozhodnúť, komu a  za akých podmienok umožní žiť na svojom území, Slovensko nevynímajúc.  Preto rozhodnutie neposkytnúť azyl  ani jednému utečencovi je z tohto hľadiska rovnako legitímne ako prijať ich stovky alebo tisíce. Akurát to treba rozumne posúdiť, berúc na zreteľ všetky dôsledky – sociálne i ekonomické. A hlavne s jasnou hlavou. Bez predsudkov a dezinformácií.

Ľubomír Galko, exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť.

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Galko

Ľubomír Galko: Môže byť Slovensko sebavedomým členom NATO?

Dlho sme žili v presvedčení, že mier je samozrejmosť.  K neplneniu našich záväzkov,  ku ktorým sme sa …

 • Viem Nepoviem

  preco by si eu musela v afrike prenajimat akesi uzemia a cokolvek tam zriadovat? podla coho? eu je zodpovedna za zivotnu uroven ludi kdesi v afrike, ci im sposobila nejaku krivdu? nevyplatila im mzdy, socialne poistenie, rodinne pridavky? alebo co vlastne?
  staci, ak bude uplatnovat svoje vlastne postupy, ktore tu desatrocia platia. napriklad na ukrajinskej hranici, ze? j tam si prenajimame akesi uzemia a zriadujeme tam tabory? tak preco nie? okrem toho – uplne by stacilo, ak by sme postupovali presne tak isto, ako usa alebo australia. tam to predsa funguje. co im brani otacat tie barky naspat, odkial prisli? nikto ich sem predsa nevolal, ako odtial odplavali, tak tam priplavaju. presne tak isto, ako na ukrajinskej hranici, tam uz preco platia ine kriteria? rozum zostava stat…

 • Docc

  Ano, Slovensko ma pravo odmietnut kohokolvek pustit na svoje uzemie.

  Inak za tento exodus z afriky si mozeme prave tym, ze sme afrike pomahali humanitarnou pomocou.
  – Prezilo vdaka nej ovela viac ludi, ktorych ale afrika nedokaze uzivit, tak migruju.
  Keby sme nepomahali, tak maju vysoku umrtnost, ale bolo by ich menej a stacili by im zdroje co tam momentalne maju.