Grécki občania môžu od toho dátumu poslať do zahraničia maximálne 500 eur mesačne


Kapitálové kontroly sa k 18. augustu, teda po 50 dňoch od ich zavedenia, o niečo málo opäť uvoľnili. Grécki občania môžu od toho dátumu poslať do zahraničia maximálne 500 euro mesačne. Ak majú deti na štúdiách, môže to byť dokonca 5 000 eur za tri mesiace a pri iných zdôvodnených prípadoch až 8 000 eur. To sotva zmení katastrofálnu situáciu v biznise. Firmy musia naďalej získať povolenie na platby zahraničným partnerom pred štátnou komisiou. Problémy s tradičným bankovým systémom inšpirujú ľudí pri hľadaní alternatívnych platobných systémov. Spoločnosti BTCGreece a Cubits ohlásili, že v krajine inštalujú 1000 Bitcoin automatov.

Atrament na zmluve o záchrannom balíku ešte nevyschol a veci sú už v pohybe. Nemecký správca letísk Fraport obnovil jednania o zakúpení licencie na 40-ročnú prevádzku 14 regionálnych letísk v Grécku. Licencia by mala mať hodnotu 1,2 miliardy eur. Paradoxne, Fraport je spoluvlastnený spolkovým štátom Hesensko a mestom Frankfurt. Aj napriek dopredu známych prípadov letísk, prístavov a energetických firiem však ostáva naďalej záhadou, ako sa naplní plánovaný 50-miliardový privatizačný balík.

Viac..  Michal Šimečka: Koaliční lídri si posielajú odkazy cez médiá a problémy Slovenska stoja

No v pohybe nie je MMF, ktorý sa zatiaľ k balíku nepripojil. Nemecká vláda pritom jeho účasť považuje za mimoriadne dôležitú. MMF je však neoblomné – bez reštrukturalizácie grécky dlh považuje za neudržateľný a nemieni sa záchrany zúčastniť. No už v októbri by sa mohlo na pretras dostať predĺženie splatnosti gréckych dlhov, čo by de facto znamenalo odpis jeho hodnoty. Pripustil to dokonca aj sám Schaeuble.

Keby sa predlžovali radšej víkendy!

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Európska komisia ukončí zvýšený dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka

Európska komisia (EK) oznámila, že ukončí dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka. Ide o krok, ktorý …