EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Sulík: Tsipras použil ďalší trik, ako sa dostať k európskym peniazom
sulik
Richard Sulík. PHOTO: © European Union 2016 - source:EP.

Sulík: Tsipras použil ďalší trik, ako sa dostať k európskym peniazom

Rezignácia gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa je pokračovaním politických trikov, ku ktorým sa grécki politici uchyľujú, aby získali prístup k európskym peniazom. Pravidlá európskej pomoci zo strany trvalého eurovalu (ESM) hovoria o prísnej podmienenosti pôžičiek reformami, ktoré sa týkajú konsolidácie verejných financií, zvýšenia konkurencieschopnosti ekonomiky a zefektívnenia chodu štátu.

„Pýtame sa, kto dnes v Grécku garantuje reformy, ktoré grécky parlament schválil ako na bežiacom páse, avšak v rozpore s výsledkom referenda i programom doteraz vládnej strany Syriza?“ uvádza v stanovisku predseda SaS Richard Sulík.

Rezignácia premiéra Tsiprasa je podľa nášho názoru jasným dôkazom neochoty prevziať za realizáciu týchto reforiem politickú zodpovednosť. Za týchto okolností je hlboko iracionálne, aby eurozóna poskytla Grécku ďalšiu pomoc. „Hlboké zmeny v gréckej spoločnosti nemôžu urobiť ani veritelia, ani Medzinárodný menový fond, ani Európska centrálna banka. Musia ich urobiť sami Gréci a podľa nášho názoru hlavne s vlastnou menou,“ dodáva Sulík.

Viac..  Jana Žitňanská: Pripravili sme správu, podľa ktorej by sa ľudia mohli ľahšie vrátiť do práce napríklad po PN

Euro nielen, že ničí tamojšiu ekonomiku a destabilizuje politický systém, ale čo je najhoršie, pomáha živiť aj falošné mýty, keď sa vinníci za domáce problémy hľadajú za gréckymi hranicami. S tým už konečne treba prestať. „Strana SaS neustále opakuje, že Grécko nepatrí do eurozóny. Ak sa pevnosť reťaze posudzuje podľa jej najslabšieho článku, práve vďaka Grécku je eurozóna slabá. Vyzývame slovenskú vládu, aby deklarovala jasné „nie“ ďalším pôžičkám a aspoň verbálne podporila odchod Grécka z eurozóny a prechod na drachmu,“ uzatvára Sulík.

O Richard Sulík

Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita, poslanec Európskeho parlamentu vo frakcii ECR.

Odporúčame pozrieť

sulik

Richard Sulík: Grécko má za sebou 10 rokov trápenia, keď dobehe predkrízovú úroveň bude mať za sebou dve stratené desaťročia

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU http://bit.ly/videoblogy Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Europoslanec Mikolášik …