Komisia odobrila 71 miliónov eur pre vesmírny projekt SABRE


Európska komisia potvrdila, že plánované využitie 71 miliónov eur na vývoj raketového motora SABRE je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Cieľom tohto projektu je vyvinúť motor, ktorý by sa dal opakovane využiť na vypúšťanie satelitov pri menšej obežnej dráhe, čím by sa znížili celkové náklady tohto úkonu.

Podľa Komisie tento projekt podporuje letecký výskum a vývoj v Európe, a nenarúša hospodársku súťaž na jednotnom trhu. Margrethe Vestager, komisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže povedala: Som rada, že sme schválili finančné prostriedky pre SABRE, pretože tento projekt podporuje výskum a vývoj v tak náročnej oblasti ako vypúšťanie satelitov na obežnú dráhu. Práve táto časť predstavuje najťažší aj najnákladnejší krok. Výskum môže viesť k technologickým pokrokom, z ktorých by mohli mať prospech ako spotrebitelia, tak poskytovatelia služieb v oblasti komunikácii, vysielania či navigácie.”

Spojené kráľovstvo oznámilo plány s projektom SABRE v januári 2015. Financie sa majú využiť na navrhovanie a montáž kľúčových komponentov nového motora. Ten by mal umožniť vozidlu dosiahnuť orbitálnu rýchlosť a výšku od zemského povrchu bez toho, aby musel odpojiť akékoľvek zariadenie. V prípade, že bude tento projekt úspešný, mali by sa náklady na vesmírnu dopravu techniky znižovať.

Viac..  Michal Šimečka: Sociálne siete sa stali neúnosne toxickým priestorom

Komisia posudzovala projekt na základe svojho rámca pomoci pre výskum, vývoj a inovácie, ktorý požaduje, aby bola štátna pomoc obmedzená na nevyhnutné minimum, aby sa predišlo vytlačeniu súkromných investorov. V závere usúdili, že financovanie tohto sektora súkromnými investormi je nedostatočné, pretože investori väčšinou nemajú dostatok informácií o projekte. Čiastka 71 miliónov eur tak podľa Komisie pomôže v vývoji vhodne postupovať. Orgány Spojeného kráľovstva ale prisľúbili podiel súkromného sektora v každej fáze projektu.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vestager

Brusel začína antitrustový prieskum hospodárskej súťaže v oblasti internetu vecí

Európska komisia začala antitrustový prieskum hospodárskej súťaže v oblasti internetu vecí, pokiaľ ide o spotrebiteľské …