Čierny pondelok. Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku klesli


BRATISLAVA – Európske akciové trhy zaznamenali v pondelok najprudší prepad za takmer sedem rokov. Reagovali tým na obavy o vyhliadky čínskej ekonomiky po kolapse tamojšej burzy.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 5,4 percenta, čo bol najhlbší jednodenný prepad od novembra 2008. Trhová hodnota firiem zastúpených v indexe klesla o zhruba 450 miliárd eur.

Najväčší prepad od roku 2008

V skoršom obchodovaní index strácal až 7,8 percenta, čo znamenalo najväčší prepad od októbra 2008, teda od obdobia tesne po krachu investičnej banky Lehman Brothers, ktorý symbolizoval začiatok globálnej finančnej krízy. Od začiatku mesiaca trhová kapitalizácia firiem v rámci indexu klesla o viac ako jeden bilión eur.

Čínske akcie v pondelok stratili viac ako 8 percent. Najväčšia jednodenná strata od roku 2007 nasledovala po tom, čo burza minulý týždeň klesla o 11 percent. Impulz k výpredajom počas víkendu poskytli nové opatrenia Pekingu na stabilizáciu trhu, ktoré ale nenaplnili očakávania investorov.

Obavy zo situácie v Číne zasiahli v pondelok aj hlavné akciové indexy v USA. Tie stratili takmer 4 percentá. Klesol aj priemyselný index Dow Jones, širší Standard & Poor’s 500 (S&P 500) a technologický Nasdaq. Oslabilo všetkých desať hlavných sektorov zastúpených v indexe (S&P 500).

Viac..  Letná hospodárska prognóza 2022: vojenská agresia Ruska zhoršuje vyhliadky

Americká ropa na dne

Energetické tituly stratili viac ako 5 percent po tom, čo ceny americkej ropy klesli na 6,5-ročné dno. Akcie spoločnosti Apple prechodne strácali až 13 percent, následne sa ale zotavili a obchodovanie uzavreli so stratou 2,5 percenta. Šéf firmy Tim Cook predtým ubezpečoval akcionárov, že budúcnosť firmy na čínskom trhu nie je ohrozená.

Japonský akciový trh v utorok oslabil šiesty deň v rade. Hlavný tokijský index klesol o 4 percentá, čo bola najnižšia záverečná hodnota od 10. februára. Širší Topix si odpísal o niečo menej.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk./Richard Juriš.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Európska únia formálne schválila embargo na ruskú ropu

Európska únia (EÚ) v piatok formálne schválila embargo na ruskú ropu a ďalšie sankcie zamerané …