Na slovensko-rakúskej hranici má vyrásť utečenecký tábor

BRATISLAVA/BERG – V rakúskej pohraničnej obci Berg, neďaleko Bratislavy stavajú tábor pre utečencov. Informáciu portálu aktuality.sk potvrdil starosta susedného Wolfstahlu Gerhard Schödinger. A to s tým, že zariadenie má slúžiť na krátkodobé umiestnenie utečencov. Rakúsko patrí ku krajinám, kde utečenci najviac žiadajú o azyl.

Výstavbu kontajnerových domov pre utečencov podľa portálu aktuality.sk potvrdil jeden z rakúskych robotníkov, ktorý pracuje v teréne.

Neskôr správu upresnil starosta Wolfstahlu Gerhard Schödinger. “Zariadenie má slúžiť na krátkodobé umiestnenie utečencov. Pôjde o 40 až 60 ľudí,” cituje portál Schödingera.

Ministerstvo vnútra nevedelo

Slovenské ministerstvo vnútra podľa šéfa rezortu Roberta Kaliňáka navedelo o stavbe tábore pre utečencov na rakúskej strane blízko hraničného priechodu Berg. Ako Kaliňák povedal, o stavbe tábora nevedelo ani rakúske ministerstvo.

Zároveň kaliňák zdôraznil, že Slovensko robí bezpečnostné opatrenia.Kaliňák zdôraznil, že tábor stavia súkromná firma. Zároveň dodal, že v tomto tábore by mali byť umiestnení len žiadatelia o azyl. Ak by prekročili slovenskú hranicu, stratili by podľa Kaliňáka možnosť o azyl v Rakúsku požiadať.

Rakúsko zapojí armádu

Rakúsko zapojí do riešenia problému s prílivom utečencov armádu. Najmenej 500 vojakov sa bude podieľať na budovaní núdzového ubytovania pre utečencov a na preprave migrantov. Informovala o tom agentúra APA.

V prvej vlne uvoľní rakúska armáda tri skupiny so 180 vojakmi. Ich počet sa ale môže ešte zväčšiť. “Dáme ich k dispozícii toľko, koľko bude treba,” uviedol minister obrany Gerald Klug.

Viac..  Útok na základnej škole vo Vrútkach si vyžiadal jednu obeť. Polícia zastrelila aj útočníka

Podľa neho budú vojaci stavať kontajnerové ubytovne pre utečencov a vojenská technika bude slúžiť k prevážaniu utečencov do núdzového ubytovania.

Podľa Kluga sa kasárne, ktoré stoja neďaleko, postarajú o stravovanie migrantov. Rakúski vojaci by sa naopak nemali starať o zaistenie bezpečnosti na hraniciach krajiny.

Nehoda pri prevoze

V rakúskej obci Nickelsdorf, ležiacej v rakúsko-maďarskom pohraničí neďaleko Bratislavy sa po zrážke dvoch menších nákladných vozidiel prevádzačov zranilo najmenej 37 ľudí.

Informáciu o rannej dopravnej nehode, pri ktorej utrpeli zranenia utečenci, priniesol rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF s odvolaním sa na hovorcu polície.

Jedno z vozidiel narazilo zozadu do druhého a to narazilo do stromu, aby napokon zostalo ležať na streche. Obe vozidlá prepravovali asi 70 až 90 utečencov, odhaduje rakúska polícia.

Prevádzači ušli

Časť z nich po kolízii ušla z dejiska nehody, najmenej 37 ľudí však utrpelo zranenia, sedem z nich ťažké. Sanitky ich prepravili do nemocníc v Kittsee, Eisenstadte a Hainburgu.

Prevádzačom, ktorí havarované automobily prenajali u istej viedenskej firmy, sa z miesta nehody podarilo ujsť, zrejme v takzvanom sprievodnom motorovom vozidle.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

komar

Invázia komárov je tu. Postrekovanie u nás ale trvá dlhšie a je aj drahšie ako v Rakúsku

ZÁHORIE / Tohto roku sa rieka Morava vyliala už dvakrát a to sa okamžite prejavilo zvýšeným …