Domov / ĽUDIA / Maďarsko chce proti migrantom nasadiť vodné delá a obušky

Maďarsko chce proti migrantom nasadiť vodné delá a obušky

BUDAPEŠŤ – Maďarsko chce tvrdšie postupovať voči migrantom, ktorí prekračujú hranice. Polícia bude na hranici nasadzovať aj vodné delá a obušky, informoval o tom šéf úradu vlády János Lázár. Vláda sa sťažuje, že migranti sú stále menej ochotní spolupracovať a sú stále agresívnejší.

Bezpečnostné sily teraz na hranici nebudú stavať žiadny kordón a nebudú migrantom aktívne brániť vo vstupe do krajiny, uistil Lázár. “Ale ten čas ešte nastane,” dodal Lázár.

Potvrdil aj stredajšie správy médií, podľa ktorých sa chystá konzervatívna vláda proti migrantom nasadiť aj armádu. Príslušné legislatívne opatrenia má budúci týždeň schváliť parlament.

Nespolupracujú

Lázár tiež informoval, že vláda nechá v tranzitných krajinách rozšíriť informácie, že na južnej hranici Maďarska sa budujú zátarasy. “Konkrétne chceme informovať ilegálnych migrantov, že sa im nevyplatí vstúpiť do Maďarska,” povedal Lázár.

Viac..  Prihláste sa! Je tu ďalší ročník súťaže o cenu Karola Veľkého pre mládež

“Migranti sú stále menej ochotní spolupracovať, nechcú sa nechať zaregistrovať, poskytnúť odtlačky prstov a nechcú podstúpiť ani zdravotnú prehliadku. Tlak na maďarské orgány stále rastie, migranti sú čím ďalej agresívnejší,” uzavrel Lázár.

Azylový proces

Po prijatí balíčka zákonov iniciovaných vládou bude trestným činom prekročenie štátnej hranice cez zátarasy aj ich poškodenie. Upravený má byť tiež zákon o migrantoch tak, aby urýchlil azylový proces.

Maďarsko teraz dokončuje plot na svojej 175 kilometrov dlhej hranici so Srbskom. Aj napriek tomu do krajiny denne prúdia tisícky migrantov na takzvanej balkánskej trase. Polícia doteraz proti nim nepoužíva násilie, ak sa neodmietajú podvoliť ich nariadeniam.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k hranici 80 tisíc

BRATISLAVA – Ku koncu októbra tohto roka na Slovensku pracovalo takmer 77 tisíc cudzincov. Oproti …