EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Expert na ruskú propagandu Šuplata: Rusko chce zvrátiť proces európskej integrácie
šuplata
Milan Šuplata, analytik CEPI a expert na ruskú propagandu. PHOTO: redakcia/MŠ.

Expert na ruskú propagandu Šuplata: Rusko chce zvrátiť proces európskej integrácie

Na Slovensku sledujeme búrlivú diskusiu o témach, ktoré ešte pred dvoma rokmi zaujímali iba málokoho. Prečo dnes naše členstvo v NATO, budúcnosť EÚ, vojny v našom susedstve a dokonca americko-európska obchodná dohoda polarizujú spoločnosť podobne ako kedysi Vladimír Mečiar?

Tie témy sa v prvom rade stali urgentnejšími. Ruská anexia Krymu a vojna na Ukrajine sú nám nielen geograficky, ale aj psychologicky bližšie ako Afganistan, či izraelsko-palestínsky konflikt. Po prvýkrát tiež začíname vnímať problémy Blízkeho východu a Afriky ako niečo, čo sa nás cez vlny utečencov môže bezprostredne dotýkať. Druhá strana mince je tá, že sme vystavení systematickému informačnému útoku zo strany Ruska, ktorého cieľom je diskusiu o týchto problémoch radikalizovať a v konečnom dôsledku úplne zmariť.

Nie je to tak, že Rusko tú diskusiu musí vyvažovať, pretože mainstreamové médiá sú poväčšine prozápadné?

Tak si ale najprv povedzme, ako si to vyvažovanie vlastne predstavuje. O štátnej kontrole médií v samotnom Rusku sa ani nebavme, lebo tam o vyváženosti asi ťažko možno hovoriť. Keď sa novinári vraždia a ďalší v strachu utekajú z krajiny alebo sa musia podrobiť cenzúre, to asi ťažko môžeme porovnávať s kvalitou a vyváženosťou médií kdekoľvek na Západe, nech sme voči našim médiám akokoľvek kritickí.

U nás však médiá nie sú pod ruskou kontrolou, prečo sa teda obávate informačných útokov?

Problémom je ich zraniteľnosť. V záujme vyváženosti a vyššej sledovanosti často dávajú priestor názorom, o ktorých samotní novinári vedia, že sú absurdné. Opticky to potom vytvára ilúziu rovnoprávnosti akýchkoľvek dvoch názorov, legitimizuje to radikálov a vplýva na verejnú mienku. Médiá by mohli väčší dôraz prikladať informovaniu na základe dôveryhodných a overených faktov, princíp päť minút Hitlerovi a päť minút Židom mi nepríde zrovna najideálnejší. Mainstreamové médiá sú však iba špička ľadovca.

Hovorí sa o alternatívnych médiách, najmä na internete. Majú reálny dosah na verejnú mienku? Nie sú to len médiá pre marginálnu skupinu presvedčených?

Dnes už tá informačná mašinéria, či už centralizovaná alebo decentralizované, ktorá je protizápadne orientovaná, dosahuje obrovské rozmery. Kým pred pár rokmi sme ťažkú propagandu sledovali najmä na neonacistických, rasistických, či marxistických weboch, dnes máte napríkad problém nájsť na Youtube video o vzťahoch Ruska a NATO, ktoré by nevykazovalo znaky protizápadnej propagandy. Online priestor je dnes z hľadiska kvantity doslova prevalcovaný propagandistickým obsahom, či už ide o články, videá alebo internetové diskusie.

Zakladáte webstránku antipropaganda.sk, nejde len o zrkadlový odraz toho, čo robí druhá strana? Prečo sú vaše názory tie správne a ich nie?

Nemám problém s iným názorom, ale s vymýšľaním si faktov. Ako sa dá viesť zmysluplná debata napríklad o konflikte na Ukrajine, keď sme tu obsypaní toľkými klamstvami. Náš web chce poukazovať na zjavné rozpory medzi rozvíjajúcou sa protizápadnou mytológiou a faktami, ktoré sa dajú overiť. Na výčitku, že ukrajinská vláda je fašistická jednoducho napíšeme, že v parlamentných voľbách na ukrajine ultrapravickové strany úplne prepadli a že je to naopak Rusko, ktoré podporuje ultrapravicové sily naprieč európskym kontinentom. My si vojakov na dovolenke vymýšľať nebudeme, ani nebudeme inscenovať ukrižovanie dieťaťa, ani vo Photoshope falšovať snímky z havárie lietadla a potom o tom rozvíjať diskusiu na internete a v médiách. Čo chceme robiť je zhromažďovať a sprostredkúvať informácie, ktoré sa dajú overiť.

Čo je cieľom Ruska v tejto informačnej vojne?

Myslím, že konečným cieľom je oslabenie a zvrátenie procesu európskej integrácie. Hoci sú NATO, protiraketová obrana a naše aktivity v oblasti bezpečnosti a obrany ľahko zneužiteľné ako témy propagandy, v skutočnosti pre Rusko problémom nie sú. Čo je pre Rusko, alebo skôr pre ľudí v jeho vedení, vnímané ako problém, je Európska únia a s ňou súvisiaci právny štát. Na rozdieľ od nás sa Rusom nepodarilo zmodernizovať svoj politický a ekonomický systém. Ich ekonomika je založená na centralizácii moci a exporte ropy a plynu, čo je veľmi málo na to, aby bol štát úspešný v globalizovanom svete. Zistili napríklad, že pravidlá EÚ nedovoľujú monopolnú kontrolu nad plynovým biznisom a že hrubé spôsoby tu nefungujú. V prostredí založenom na rešpektovaní práva sa im zrejme nefunguje ľahko a cieľom je preto demokratizačný proces a zjednocovanie Európy zvrátiť.

Je to reálne? Slovensko je predsa demokratická krajina nachádzajúca sa v Európskej únii, ekonomicky sa mu celkom darí. Ani spoločnosť zas tak veľmi tá zahraničná politika nezaujíma.

Hoci sme uskutočnili množstvo reforiem, sami vidíme, že Slovensko stále nie je demokracia západného typu. Nemáme dôveru v politickú elitu, dennodenne počúvame o obrovských korupčných škandáloch, ktoré nakoniec skoro vždy ostanú nepotrestané. Do škôl nám chodia prednášať radikáli o tom, že náš národ obýva celú Euráziu. Verbujú a indoktrinujú deti a mládež, ktorá sa v škole učí viac o štúrovských panslavistických víziách ako o komunistickej totalite a mečiarovcoch. Chlapci v maskáčoch cvičia v slovenských lesoch s expanznými zbraňami, trénovaní sú ruskými inštruktormi. Viacerí z nich bojujú na Ukrajine a skôr či neskôr sa začnú vracať domov. Do toho prichádza téma migrácie a utečencov, ktorá bude vytvárať živnú pôdu pre nárast extrémizmu. Keď k tomu pridáte mocnosť, ktorá vie výborne  pracovať s informáciami a vplyvovými skupinami, tak sme zraniteľní. Prebiehajúcu informačnú vojnu vnímam ako hrozbu pre demokratickú spoločnosť a budúcnosť Slovenska v zjednotenej a na právnom štáte založenej Európe.

Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal Milan Šuplata, bezpečnostný analytik CEPI a expert na ruskú propagandu.

Viac..  Richard Sulík o SaS v roku 2018: Hlavnou udalosťou budú komunálne voľby

O red

Odporúčame pozrieť

zaborska

Anna Záborská: Som za dobré vzťahy s ruskou federáciou, lenže ich fake news naštrbujú našu dôveru

Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Miroslav Mikolášik: Kiež sa plány Agendy 2018 premenia na výsledky

 • Stano

  pan anal y tik,
  tvrdite nam teda, ze naopak USA a EU nepouzivaju svoju propagandu? ze USA a EU nikdy neklamu a len cistu pravdu rozpravaju? ze nase media nevlastni hrstka ludi? ze nie su cenzurovane samotnymi zaujmami danych majitelov? nebudte na smiech pan anal y tik !!!

  • juraj

   Tak si sprav podobný projekt a odhaľuj tam lži západnej propagandy!

   • Stano

    nepotrebuejm si robit taketo zakladoskolske projekty, oko vidi oko neni pica, teda aspon u niektorych, u pana analytika je to skor ta diera kde slnko nesvieti, avsak ludia sa uz prebudzaju voci ten zapadnej propagande, co je naozaj len dobre a ludia ako tento pan analytik budu uplne nepodstatny saskovia. nie ze by uz teraz nebol 🙂

  • Barbar

   Jasné oni hovoria vždy len pravdu,tvrdili,že v Sýrii nebojujú žiadní cudzinci sú to sýrski povstalci proti diktátorovi Asádovi,hlavná vec,že hned na začiatku toho krvavého divadla sa v Sýrii objavil niekdajší velitel tripoliskej brigády č.2 Mahdi al Harati,ktorý sa v Bengházi vyhlásil za nového bin Ládina,ktorý velil džihádistickej brigáde Liwaa al Umma,ktorá v septembri 2012 splynula z nesýrsko sýskou FSA,dalej Asád klame,ked tvrdí,že v Sýrii operuje iracká odnož Al Kaidy,čiže ISIS dnes IS a klamali aj o Ukrajine,že vraj dost bolo oligarchov,videli sme na majdane Pinčuk(Kučmov zat),Firtaš,Porošenko,Taruta,Kolomojskij,ukrajinskí neonacisti sú ruská propaganda,ano videli sme v Odesse a neskôr v nazibatalionoch v službách UA vlády,ako AJDAR,DONBAS a AZOV(ktorý ma zrejme z velkej lásky k slobode a demokracii vo svojom znaku WOLFSANGEL a SCHWARZE SONNE)…..cua s koho ide tento kindermúdrc robit blbcov,asi by potreboval dostat jednu po papuli,aby sa mu v tej jeho dutej hlave vyjasnilo! “Expert” Suplata a čo povieš na Kosovo,v ktorom vdaka tým tvojím smradom zo západu vládne narkobaron,terorista a vojnový zločinec,Hashim Thacim a v ktorom onedlho vdaka nimi prinesenej “slobode a demokracii” ostanú už iba jemu blízke mafianské klany a tých 7000 amerických vojakov na základni Camp Bondsteel,ktorým sa tam priamo pred ich očami cvičia allahuakbaristi,ktorí odtial putujú na BV a do Afriky!!!

 • Docc

  p.Suplata gratulujem vam k takemu jobu ^^.

  Spat k teme:

  Statna kontrola medii v Rusku je jasna. Ale to o-
  …kvalite a vyváženosťi médií kdekoľvek na Západe.. bolo dobre.

  Tu su tie media vlasnene kapitalom, ktory robi cenzuru jemu vhodnu. Nevhodne nazory mazu, pripadne zaluju. V pripade ked clovek si dovoli prezentovat nevhodny nazor, tak ho vyhodia z prace. Co je v dnesnej dobe skoro ako ekonomicka vrazda cloveka.
  Kde je sloboda slova?
  Si pripadam v poslednej dobe ako keby som sa prebudzal do sveta pred 89!
  Len kosak a kladivo sme zamenili za zlte hviezdy na modrom podklade.
  Inak ked spominate dohody TTIP a TPP, co tak povedat, ako tam budu okliestene prava narodnych statov proti korporaciam( skade tie korporacie asi su?)

  S ruskom nebol problem.
  Dokial USA +EU neporusili dohodu o rozsirovani sfery vplyvu.
  Americanom tecie do topanok ako dolar straca svoju poziciu svetovej rezervnej meny.
  To su vztahy v NATO ked USA odpocuva svojich spojencov.

 • Barbar

  Suplata chod si utriet sopel a chod sa hrat naspät s angličákmi na pieskovisko:)))) Takých “expertov” nase.iem za sto kýblov:))))

 • neznasam_klamstvo

  … Na výčitku, že ukrajinská vláda je fašistická jednoducho napíšeme, že v parlamentných voľbách na ukrajine ultrapravickové strany úplne prepadli …. Je zvláštne, že podľa našej ľavice aj pravice je Kotleba (a jeho priaznivci) označovaný za fašistu, aj keď on sám tvrdí, že nie je fašista, iba nacionalista. Tvrdíte že na Ukrajine fašistické strany vo voľbách prepadli. Ak je nacionalista Kotleba podľa Vám podobných fašista, tak čo je potom Ukrajinská Radikálna strana? Sami seba označujú za MILITANTNÝCH NACIONALISTOV – to nie sú podľa Vás FAŠISTI (Kotleba podľa Vás fašista je…)?. Táto strana má 20 mandátov v 450 člennom parlamente a až do 1.9.2015 BOLA SÚČASŤOU VLÁDNEJ KOALÍCIE… Ale podľa Vás ultrapravicové strany prepadli… ďalší príklad toho, ako ultrpravica vo voľbách prepadla je PRAVÝ SEKTOR a jeho predstavitelia. Ak Pravý sektor nie je strana koketujúca s fašizmom, tak Kotleba je sociálny demokrat…. Predstavitelia Pravého sektora su natrepaní v štátnej správe na všetkých úrovniach, vrátane poradcu Ministra obrany.

 • Vojtech Naštický

  Úroveň niektorých diskutujúcich tu odráža ich morálku a hodnoty. Pardon, ale k takému človeku by som nesadol v autobuse, úplná morálna spodina.

  • Barbar

   Pravda bolí,že?

 • Igor Gojdič
 • BTW

  Fuj ale mu dávate, expertovi ludomilnej kapitalistickej západnej mierotvornej krásnej demokracii… proti zlemu strasiakovi na východe, teda nie len tam lebo BRICS sa rozrasta uz na BRICSA. Ja len odporucam expertovi pozriet od americkeho rezisera oliver-stone-nezname-dejiny-spojenych-statu, trosku triezvejsí pohlad na tých jeho mierotvorcov a ked sa mu nerozjasní, nech si kludne sníva dalej.