Utečenecká kríza graduje, mimoriadne rokovala bezpečnostná rada


BRATISLAVA – Slovensko nepodľahne a neakceptuje kritiku niektorých politických lídrov zo západnej Európy, ktorým sa nepáči prístup východoeurópskych štátov k problematike migrácie.

“Máme množstvo argumentov,” vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) po skončení dnešnej mimoriadnej Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky, na ktorej sa zúčastnil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini.

“Pokiaľ si nezačneme hovoriť pravdu o migrácii, tak sa nikdy nepohneme z miesta,”dodal Fico s tým, že sa mu ťažko prijíma kritika od krajín, ktoré nesúhlasili so vstupom Bulharska a Rumunska do Schengenu.

Na dnešnej Bezpečnostnej rade padlo rozhodnutie, že v stredu vláda schváli svoju pozíciu na ďalšie očakávané európske rokovania.

Summit V4

Koncom týždňa sa okrem toho k tejto téme uskutoční summit premiérov Vyšehradskej štvorky. Fico znova zopakoval, že vláda zásadne odmieta povinné kvóty prerozdeľovania migrantov. “Nikdy s nimi nebudem súhlasiť,” prízvukoval s tým, že povinné kvóty nevedú k riešeniu tejto problematiky.

Summit bude v piatok alebo v nedeľu v Prahe. Fico už komunikoval s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom. Spoločný postoj, že budeme odmietať kvóty, ostáva podľa Fica nemenný. Dodal, že by privítal, ak by to bol spoločný postoj krajín V4, teda aj Poľska a Maďarska.

Humanitárna pomoc

V stredu by mal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák spolu so šéfmi rezortom obrany a vnútra Martinom Glváčom a Robertom Kaliňákom vláde predložiť návrh pozície vlády Slovenskej republiky na ďalšie rokovania.

Viac..  Delegácia: Slovensko príkladne prijalo ukrajinských utečencov, musí však pridať v pomoci Rómom

“Pravdepodobne povieme aj o sume, aj o tom, čo môžeme poskytnúť,“ povedal Fico o návrhu, ktorý by vláda mala schváliť v stredu. V návrhu by vláda mala schváliť aj pomoc humanitárneho charakteru.

Na Bezpečnostnej rade takisto ministri spolu s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim odmietli kritiku niektorých západných politikov na adresu východoeurópskych krajín, ktoré odmietajú rozdelenie migrantov.

“Správame sa presne podľa záverov európskych rád a v rámci dobrovoľného príspevku sme pripravili také kroky, ktoré vzhľadom na naše možnosti výrazne môžu pomôcť v boji proti migrácii,“ povedal Fico. “Vláda nepodľahne a neakceptuje túto kritiku,“ vyhlásil premiér.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

EUROPOL: Rozbili zločineckú sieť pašujúcu migrantov z Bieloruska do EÚ

Úrady piatich európskych krajín rozbili organizovanú zločineckú sieť, ktorá pašovala migrantov z Bieloruska do Európskej …