juncker
Stretnutie šéfa Európskej komisie Jeanca Clauda Junckera s Petrom Poroshenkom. PHOTO: © European Union, 2015

Juncker sa stretol s Porošenkom, odsúdil pretrvávajúce boje na Ukrajine


Stretnutím medzi Jean-Claude Junckerom a ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom sa začali bilaterálne rokovania. Na stole ležali témy ako realizácia dohody Minsk a pokrok k uvoľneniu vízového režimu.

“Prial by som si, aby sa vyplnilo moje želanie, aby aj Rusko aj Ukrajina prispeli k celistvosti dohody Minsk. Hovorím predovšetkým k Rusku, pretože táto strana neplní dostatočne svoje povinnosti,” vyjadril sa predseda Komisie Juncker.

Rozhovory preklenuli aj k liberalizácii vízových režimov. Predseda Komisie uvítal “obrovský pokrok” dosiahnutý ukrajinskou stranou. Povedal, že začína spĺňať určité kritériá pre uvoľnenie vízového režimu a zdôraznil, že Komisia má v úmysle navrhnúť uvoľnenie vízového režimu pre členské štáty do konca tohto kalendárneho roka. Zároveň zdôraznil, že je potrebný ďalší pokrok, najmä v oblasti boja proti korupcii.

Viac..  Von der Leyen: Prijatie Ukrajiny do únie nie je len strategický záujem, ale aj morálna povinnosť

Pokrok v reformách, vrátane ústavnej reformy a volebného systému, by EÚ umožnilo vyplatiť posledné dve časti emisií cenných papierov  v programe makroekonomickej finančnej pomoci.

O bed

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Miesto Ukrajiny a Moldavska je v Európskej únii

Lídri štátov EÚ na samite v Bruseli udelili Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín na …