EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Vojnoví utečenci a ekonomickí imigranti nie sú predsa to isté
galko
Ľubomír Galko, podpredseda SaS. PHOTO: archív SaS.

Ľubomír Galko: Vojnoví utečenci a ekonomickí imigranti nie sú predsa to isté

Vyslovujem maximálnu ľútosť, aká sa len vysloviť dá, nad smrťou nevinných ľudí. A pobúrenie nad tými, čo to spôsobili – nech ich postihne spravodlivý trest. Skutočnými vrahmi tých nešťastných ľudí z uzamknutej dodávky v Rakúsku spred niekoľkých dní sú pašeráci ľudí. Hyeny, ktoré si urobili z prevážania ľudí a ich verbovania za lepším životom výnosný biznis a ľudský život nemá u nich žiadnu hodnotu. Pašeráci ľudí sú obrovské zlo, treba ich tvrdo trestať, tam je potrebná nulová tolerancia bez rozdielu, či sú to utečenci z Ázie a Afriky, alebo „biele mäso“ z východnej Európy.

Odmietam však vyvolávanie viny v slovenských občanoch za to, čo sa stalo, o čo sa pokúsili niektoré zahraničné média a, žiaľ, aj niektorí jedinci na Slovensku. Ani jediný občan našej vlasti nemá ani kúsok reálnej viny na tom, čo sa stalo – nech by hlásal a mal na otázku imigrantov a utečencov akýkoľvek názor. Dôrazne sa za všetkých občanov Slovenska voči akýmkoľvek súvisiacim obvineniam ohradzujem.

Položme si otázku. Kto z nás by odohnal od svojich dverí matku s dieťaťom, utekajúcu pred vojnou v jej krajine? Kto z nás by im nedal najesť, napiť, prípadne im nedaroval šaty, nocľah? Som presvedčený, že väčšina z nás by to urobila. A musí to spraviť aj naša krajina, pokiaľ sa takí vojnoví utečenci u nás objavia. Musíme prejaviť ľudskosť a treba sa o nich postarať. Dočasne, pokiaľ sa situácia v ich domovských krajinách nezmení a nebudú sa môcť do nej vrátiť alebo neprejavia záujem vycestovať do inej krajiny. Všetko súlade s medzinárodnými dohovormi a princípmi ľudskosti. A áno – môžeme diskutovať nielen o inštitúte dočasnej ochrany, ale aj o ich trvalej integrácii na Slovensku, pokiaľ budú mať o ňu záujem a splnia naše azylové podmienky a budeme mať na to kapacity.

Ale musí nám byť dovolené klásť aj otázky: Ak utekám pred vojnou a ratujem si holý život, hľadám útočisko na bezpečnom mieste, ktoré mi je geograficky najbližšie. Tak sa pýtam, v koľkých  prípadoch je obhájiteľné, že utečenci precestujú tisícky kilometrov na člnkoch, loďkách, v uzavretých dodávkach, vlakoch, peši, riskujúc svoje životy? Myslím si, že to obhájiteľné  v mnohých  prípadoch nie je, a preto azylové procedúry musia byť urobené dôsledne, aby príslušné orgány mohli skutočných utečencov oddeliť od tých, ktorí sa za nich vydávajú. Ľudia, ktorí sú ochotní toto riziko podstúpiť, v mnohých prípadoch prestávajú byť  reálnymi vojnovými utečencami, alebo len nimi, ale sa zároveň stávajú aj ekonomickými imigrantmi. Alebo sú len ekonomickými imigrantmi, pokiaľ nevycestovali z krajiny zmietanej vojnou, ale z krajiny zmietanej chudobou.

Viac..  Jana Žitňanská: Bezbariérové priestory by mali byť samozrejmosťou

Neriešme chvíľu to, či sú títo ľudia legálnymi alebo nelegálnymi ekonomickými imigrantmi a položme si inú otázku. Ak by tá vysilená matka s dieťaťom alebo hoc aj mladý muž neutiekli pred vojnou, ale utekali by pred chudobou a hľadali lepší život, zmenilo by to niečo na veci? V základnej veci zrejme nie. Aj im by sme dali napiť, najesť, dali by sme im šaty, prípadne nocľah. Ale – sme povinní ako krajina postarať sa o nich, pokiaľ sa v ich krajine situácia ekonomicky nezlepší? A sme povinní ich dokonca nechať u nás natrvalo žiť? Podľa mňa v týchto prípadoch platí zásada,  že štát si ekonomickú migráciu mimo územia EÚ reguluje podľa svojich ekonomických priorít a udeľuje pracovné a pobytové povolenia len tým uchádzačom, ktorí vzhľadom na svoju kvalifikáciu majú šancu na reálne uplatnenie. A je legitímne aj to, ak ich neudelí  nikomu.

Rozdiel medzi extrémistami (nacionalistami) – aj tými slovenskými – a politikmi so zdravým rozumom, ktorí chcú zastupovať záujmy občanov Slovenska (ku ktorým sa chce hlásiť aj autor tohto komentára) je v tom, že extrémisti a nacionalisti všetkých naokolo – utečencov, imigrantov, černochov, aziatov,…proste všetkých nielen odmietajú, ale ich ani nechápu, zazlievajú im ich konanie, pôvod, kultúru, vyznanie, farbu pleti, slovom nenávidia ich. To je rasizmus, to je xenofóbia.

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Tusk, Juncker

Nový plán Európskej komisie má trhlinu. Nedostatok prostriedkov

BRUSEL / Na to, aby sme zabrzdili prílev migrantov, potrebujú Afrika a Taliansko viac peňazí, uviedol …

  • Kristína Fabová

    Žiaľ, teraz sa treba prísne pozerať nielen na ilegálnych migrantov, ale aj na Merkelovú a Hollanda. Inak hrozí, že EÚ sa rozpadne.

  • Gabo

    Nesmieme zabudnúť. lebo ludia majú krátku pamäť, čo podporoval tento vojnový zločinec Galko, Podporoval vraždenie ludí v Lýbii a pritom Kaddafiho nazval šialeným diktátorom.
    Teraz sa hrá na veľkého zachrancu, idiot…
    https://www.facebook.com/Sooze.Kaiser/videos/vb.100001116126008/251055688274967/