Maroš Šefčovič: Portugalská éra objavov

Portugalské nadšenie pre oceány a námorné vedy už od stredoveku prináša prelomové objavy, ktoré pomáhajú spájať Európu so zvyškom sveta. Počas mojej návštevy v Portugalsku som si uvedomil, že potomkovia významných stredovekých vedcov, ako boli Pedro Nunes a Abraham Zacuto, majú rovnaké ambície slúžiť ako most do sveta. Tentoraz však používajú veternú energiu a prístav pre LNG (skvapalnený zemný plyn). Sme na úsvite novej éry objavov.

1

Možno si položiť otázku, aký prínos by mohla mať krajina veľkosti Portugalska v oblasti energetiky pre zvyšok Európy. Pokiaľ však ide o energetickú úniu, Portugalsko je významným medzinárodným centrom. Portugalsko slúži ako dôležitý energetický most medzi Európou a zvyškom sveta vďaka jeho hojným dodávkam energie z obnoviteľných zdrojov a prístavu pre LNG na pobreží Atlantického oceánu, rovnako ako aj vďaka jeho silným väzbám na portugalsky hovoriace krajiny (na území ktorých sa nachádza polovica nových nálezísk surovín na mori). A naozaj akonáhle bude Pyrenejský polostrov náležite prepojený so zvyškom kontinentu, mohol by Európe poskytovať toľko zemného plynu, koľko v súčasnosti nakupujeme od Ruska!

Portugalský energetický potenciál však predovšetkým pramení zo silnej politickej vôle. Portugalská vláda má veľké ambície, pokiaľ ide o prechod na iné než konvenčné zdroje energie a ústrednú úlohu, ktorú môže tento prechod zohrať v rámci energetickej únie. V rámci môjho turné venovaného problematike energetickej únie som sa minulý týždeň stretol v Lisabone s premiérom Pedrom Passosom Coelhom a ministrom Jorgem Moreirom da Silvom a predstavil som im hlavné výhody, ktoré by energetická únia mohla Portugalsku priniesť, a to, ako by k nej Portugalsko mohlo prispieť.

Dohodli sme sa, že v dňoch, počas ktorých vietor fúka od Atlantického oceánu, by portugalská energia mala zabezpečiť lacnejšiu a čistejšiu energiu pre celý kontinent. Samozrejme na to, aby to bolo možné, musíme zabezpečiť lepšie prepojenie infraštruktúry z Portugalska cez Španielsko do Francúzska a zvyšku Európy. Veľký pokrok v tejto oblasti už dosiahol môj kolega, komisár Arias Cañete, ale kým nedosiahneme ciele Komisie v oblasti prepojenosti, nesmieme poľaviť.

2

Následne som mal česť prehovoriť k členom portugalského parlamentu „Assembleia da República“ a vymeniť si s nimi názory. Na tento parlament mám dobré spomienky z môjho pôsobenia v predchádzajúcej funkcii ako na parlament, ktorý Európskej komisii zaslal rekordný počet stanovísk. Tentoraz na mňa zapôsobila nielen ich snaha o aktívnu účasť v rámci energetickej únie, ale aj ich veľmi hlboké porozumenie a vedomosti, pokiaľ ide o túto tému. Návšteva parlamentu mi okrem toho umožnila vzdať hold jednému z hrdinov môjho detstva: Eusébio je ďalšou z portugalských legiend, ktorá prekročila oceán a prepojila Európu so svetom, a to vďaka jeho výnimočnému futbalovému talentu.

3

Mal som veľmi náročný program, ktorý sa začal o štvrtej ráno, a na portugalskej pôde som strávil len 7 hodín. Napriek tomu bolo pre mňa dôležité stretnúť sa aj so zástupcami priemyselných podnikov a usporiadať s ministrom Moreirom da Silvom dialóg o energetickej únii. Vo veľkolepej budove nadácie Champalimaud sme mali príležitosť diskutovať s občanmi o tom, čo môže pre nich znamenať energetická únia a aký významný vplyv môže mať pripravovaná stratégia pre LNG na taký plynárenský uzol, akým je Portugalsko.

Na konci zasadnutia moderátor požiadal prítomných, aby digitálne hlasovali o užitočnosti takýchto dialógov s občanmi. Skutočnosť, že drvivá väčšina hlasujúcich sa vyjadrila v prospech takýchto dialógov, ma povzbudila k tomu, aby som sa zúčastňoval aj na ďalších podujatiach tohto druhu, ako naposledy v Groningene, Rige, Luxemburgu a Budapešti. Podstatou tohto môjho turné je v konečnom dôsledku zmysluplná komunikácia s tými, ktorých sa energetická únia týka, teda s tými, ktorí budú mať prospech z jej prísľubu zaistiť bezpečnú, konkurencieschopnú a udržateľnú energiu. A to sme my všetci.

Reakcie účastníkov v nadväznosti na dialóg s občanmi

4

Viac..  Brusel prispel v Banskej Bystrici výraznou sumou na rekonštrukciu kultúrnych pamiatok

O Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič, Vice-President of the EC in charge of Inter-Institutional Relations and Administration

Odporúčame pozrieť

Hahn

Európska komisia predložila návrh 1,85 biliónového plánu hospodárskej obnovy EÚ

Európska komisia predložila návrh veľkého plánu obnovy. Aby sa zabezpečilo, že obnova bude rovnomerná, inkluzívna a spravodlivá …