EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Migrantom dokážete pomôcť aj vy, sledujte sociálne siete

Migrantom dokážete pomôcť aj vy, sledujte sociálne siete

Podľa informácií televízie JOJ je momentálne situácia v utečeneckých táboroch v Rakúsku aj v Maďarsku dobrá. Majú tam dostatok prikrývok, oblečenia – pre dospelých aj pre deti, nechýbajú ani hygienické potreby, jedlo a voda na pitie. Naše neziskové organizácie preto zatiaľ o pomoc nežiadali.

Napriek tomu sa niektoré občianske združenia chystajú s pomocou tam, kde sa o utečencov zatiaľ nemá kto postarať – teda mimo oficiálnych utečeneckých táborov. Napríklad na hranice Maďarska a Macedónska, alebo do okolia budapeštianskej vlakovej stanice Keleti.

Nákladné auto

“Začiatkom budúceho týždňa vypravíme prvé nákladné auto s pomocou priamo do terénu. Materiál, ktorý zbierame, sú najmä hygienické potreby a potom potreby na spanie – karimatky, deky, prikrývky,” vymenováva Braňo Tichý zo združenia Človek v ohrození.

Zvýšený záujem pomôcť zaznamenalo aj naše Ministerstvo vnútra, ktorému sa ponúkajú súkromníci aj firmy, že utečencov, ktorí k nám prídu, radi ubytujú.

Ministerstvo má však, aspoň nateraz, miesta pre utečencov dosť. Oveľa viac chýbajú ľudia, ktorí by boli ochotní ubytovať utečencov, ktorí už azyl u nás na Slovensku dostali.

Majitelia sa boja

Najmä v posledných mesiacoch, keď sa utečenecká kríza v Európe zhoršuje, sa vraj majitelia slovenských ubytovní, internátov a nevyužitých bytov, migrantov, boja. Niekoľkokrát odmietli aj ženu zo Somálska s dvomi malými deťmi.

Viac..  Monika Beňová: Holokaust je stelesnením nenávisti voči všetkému odlišnému

“Sa nám to hľadá veľmi ťažko, len čo sa dozvedia, že utečenci, je to obsadené a ponuka nie je aktuálna,” tvrdí hovorca katolíckej charity Lukáš Melicher.

Potrebujú pomoc

Slovenská katolícka charita sa momentálne stará o asi 120 azylantov a ľudí s doplnkovou ochranou. A vraj to vôbec nie je ľahké. Zdá sa, že Slováci chcú viac ako na Slovensku, pomáhať za našimi hranicami. Ale aj tí ľudia, ktorí už sú tu – hoci nie v tisícoch a uväznení na železničnej stanici, potrebujú našu pomoc.

“Nezbierame akúkoľvek pomoc, ale vždy zverejníme na našej stránke, alebo Facebookovej stránke konkrétne druhy a typy materiálnej pomoci, ktoré aktuálne potrebujeme. Napríklad – začína sa školský rok, to znamená, že pre rodiny potrebujeme školské potreby,” dodáva Melicher.

Ale aj sušiak na bielizeň, detské plienky, pršiplášte, hygienické potreby, gauč, pračku, posteľ s matracom, iný základný nábytok alebo vybavenie kuchyne.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

migranti

Komisia chce pomôcť členským štátom pri integrácii migrantov

Komisia uverejňuje súbor nástrojov s cieľom pomôcť štátnym a regionálnym orgánom pri navrhovaní stratégií a …

 • Barbar

  Skutoční utečenci živoria v utečeneckých táboroch a sú štastní,ked sa dostanú k nejakému jedlu a pitnej vode,ja špekulantom,smradom z podsvetia a hrdlorezom z IS a spol pomáhat nemienim,ALLAHU AKBAR EUroidioti!!!

  • Docc

   Ano. pomoct ludom co utiekli pred vojnou. Lenze ti ostali v Turecku, Libanone,Jordansku…
   Teda v prvej krajine kde je mier.

   Toto su podobne pripady ako nasi kakaovnici ;), migruju za lepsimi soc. davkami
   http://je-to-inak.livejournal.com/63445.html

   • Barbar

    Mnohí sa nedostali ani tam a žijú v táboroch,ktoré chránia kurdskí bojovníci a preto sa stávajú terčom útokom tureckého letectva,no toto tí dutohlaví kvázihumanisti v Bruseli,či ta BSE krava Merekelova nevidia!

    • Docc

     Obavam sa ze vidia. Su to politici. Je ich profesia byt informovany. To, ze Merkelova stale tvrdo tlaci proimigrantsky postoj moze byt len z jedneho dovodu. Ma strach. Z koho? Niekoho takeho, kto ju dokaze zdiskreditovat, ekonomicky potopit.(vydieraju ju) Skuste si pozriet zabery z Nemecka. Mimo toho co ide v hlavnych spravach. Okrem par mladych laviciarov ktori vitaju ilegalnych imigrantov sa nemci spajaju. Mlada generacia zo starou, demokrati kracaju spolu s neonacistami.Navzajom sa tie skupiny radi nemaju, ale v pripade takehoto nebezpecenstva, sa toleruju ako spojenci.
     Video z demonstracie v Drazdanoch
     https://www.youtube.com/watch?v=hZFmnz4ROEo

 • Emily

  Nech si idú pomoc pozbierať po sebe na budapeštiansku stanicu…