benova
Monika Flašíková - Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union 2014 - source:EP.

Flašíková Beňová: Výber kandidátov na budúcich komisárov musí byť prísnejší


Vypočúvanie alebo tzv. grilovanie kandidátov na eurokomisárov, ktoré sa uskutočnilo uplynulú jeseň znamenalo aj veľa politických kompromisov. Tie k tomu samozrejme do istej miery patria, no nemôžu ísť na úkor ich schopností. Znamenajú totiž aj množstvo rizík. Tie súviseli napríklad s nedostatočnou pripravenosťou niektorých kandidátov a ich slabým zorientovaním sa v problematike pridelených rezortov.

 Europoslanci sa preto budú v rámci utorkového plenárneho zasadnutia zaoberať možnými vylepšeniami, ktoré vyplynuli práve z minuloročného výberu. „Verejné vypočutia sú užitočným postupom. Nie som si však istá či v súčasnej podobe dokážu v dostatočnej miere preveriť kompetentnosť konkrétneho kandidáta,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová. Podľa nej preto jednoznačne existuje priestor na prísnejšie a detailnejšie preskúmanie spôsobilosti a manažérskych schopností budúcich členov Komisie, a to najmä pri zvládaní možných krízových situácií v rámci ich portfólia. „Za problematické v tejto súvislosti považujem aj nevyjasnenie kauzy „Lux Leaks“ týkajúcej sa daňových únikov v Luxembursku. Tá výrazným spôsobom ovplyvnila dôveryhodnosť samotného predsedu Komisie Junckera,“ pripomenula poslankyňa.

Európska únia v súčasnosti čelí veľkému množstvu výziev a v súvislosti s migračnou krízou aj ľudských katastrof. „Ich doterajšie zvládanie zo strany niektorých členov Komisie je pritom v mnohom tragédiou,“ priblížila. V prípade utečencov ide najmä o Dimitrisa Avramopolousa zodpovedného za oblasť migrácie, ochrany vonkajších hraníc a spoločného európskeho azylového systému, ale aj Věry Jourovej, ktorej kompetencia zahŕňa spravodlivosť a voľný pohyb osôb v rámci Spoločenstva. Isté pochybnosti pri komisárke Jourovej panovali už pri jej výbere, keď okrem samotného vypočúvania musela následne čeliť aj písomným otázkam. „Napriek tomu, že utečenecká kríza skúša jednotu Únie oveľa výraznejšie ako doterajšie ekonomické ťažkosti, obaja pri predkladaní účinných návrhov, ako situáciu riešiť postupovali doteraz až priveľmi pomaly,“ uzavrela europoslankyňa.

Viac..  Europarlament aktivuje proces zmeny zmlúv EÚ, predostreli šesť požiadaviek

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Zloženie Európskej komisie: Poslanci schválili zmeny v kolégiu komisárov

Parlament ešte v stredu schválil vymenovanie Mairead McGuinness za komisárku, potvrdil tiež zmenu portfólia výkonného …