Imigranti do štátov Perzského zálivu neutekajú. Nedajú im víza


Utečenecká kríza v Európe je stále ústrednou témou mnohých vnútropolitických a medzinárodných diskusií. Vo viacerých prípadoch sa vynorila otázka, prečo sa všetci utečenci vydávajú iba smerom do Európy a domovu bližší, no bezpečnejší Perzský záliv obchádzajú.

Podľa BBC utečenci už niekoľko rokov prechádzajú, v niektorých prípadoch aj ostávajú v Libanone, Jordánsku či Turecku, vstupu na iné arabské štáty sa vyhýbajú. Sýrčania totiž potrebujú na to, aby mohli vstúpiť na územie Perzského zálivu turistické víza alebo pracovné povolenie.

V prvom rade ide o nákladný proces a rozšírený je tiež názor, že mnohé štáty Perzského zálivu majú na určitých miestach nepísané obmedzenia, ktoré sťažujú Sýrčanom udelenie víz. Väčšina schválených víz sa tak týka predĺženia pobytu alebo príchodu za rodinou.

Obyvatelia Sýrie sa bez víz dostanú iba do Alžírska, Mauritánie, Sudánu a Jemenu. Mnohí sa  odvolávajú na relatívne bohatstvo týchto štátov, okrem toho zdôrazňujú sociálnu blízkosť. Zatiaľ je ale otázne či majú tieto krajiny väčšiu povinnosť voči Sýrčanom ako Európa.

Viac..  V členských štátoch už má platiť smernica o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach

Na tieto fakty upozorňovali viaceré médiá, ale aj skupiny na sociálnych sieťach. Ako uvádza portál BBC News, štáty Perzského zálivu považujú za nepravdepodobné, aby došlo k nejakému posunu v prospech sýrskych utečencov. Z hľadiska zamestnanosti sa  štáty ako Kuvajt, Saudská Arábia či Spojené arabské emiráty spoliehajú viac na migrujúcich pracovníkov z juhovýchodnej Ázie a indického subkontinentu. Kuvajt v roku 2012 dokonca oznámil, že v rámci oficiálnej stratégie znižovania počtu zahraničných pracovníkov v krajine chce o 10 rokov znížiť počet o milión.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko žiada Európsku komisiu o dodatočné zdroje na riešenie utečeneckej krízy

Krajiny, ktoré sú v prvej línii migračnej vlny z Ukrajiny, potrebujú väčšiu podporu a funkčné nástroje na riešenie …