EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Nie sme tu pre peniaze a jedlo, hovoria utečenci v Nickelsdorfe
migranti
PHOTO: Ilustračné © European Union 2015 - Source : EP.

Nie sme tu pre peniaze a jedlo, hovoria utečenci v Nickelsdorfe

VIEDEŇ – Maďarské tábory sú pre všetkých utečencov iba malými bodkami na ich dlhej ceste. Skutočným cieľom sú krajiny na západe únie – v prvom rade Nemecko, prípadne Rakúsko. V rakúskom Nickelsdorfe sa s utečencami zhovárala reportérka TV JOJ Klaudia Suchomel Guzová.

“Vojaci v Iraku zabili môjho otca, mamu postrelili na ľavej ruke, aby sme si zachránili život, museli sme ujsť z nášho domu,” začína svoje rozprávanie Jasir o tom, prečo ušiel zo svojho domova.

V rakúskom Nickelsdorfe je už mesiac a 10 dní. Rozhodol sa nepokračovať ďalej v ceste na západ. Chce ostať žiť tu v Rakúsku.

“Ľudia sú tu priateľskí a veľmi mi pomáhajú, za čo im veľmi ďakujem. Tí ktorí si myslia, že sem prichádzame len kvôli peniazom a jedlu si nevedia predstaviť, a nerozumejú, čo sa deje v našej krajine,” hovorí.

Viac..  Mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Len v EÚ žije približne pol milióna obetí

Učí sa

Jasir každé popoludnie na bicykli roznáša jedlo a vodu na stanicu tým, ktorí pokračujú vo svojej ceste. Pomáha zbierať odpadky a upratovať okolie. Deň začína vyučovaním.

“Ráno vstanem, potom idem na hodiny nemčiny,” prezrádza.

Už sa naučil aj zopár základných slov. “Učíme sa po nemecky, hráme spolu futbal a sú veľmi nápomocní. Ak potrebujem pomoc, stačí zdvihnúť telefón a sú tu,”pokračuje.

Príliv utečencov

Na rakúsko-maďarský priechod v Nickelsdorfe dorazilo v noci zo stredy na štvrtok ďalších dvetisíc utečencov. Rakúska polícia musela pre nový nápor utečencov uzavrieť z bezpečnostných dôvodov komunikáciu vedúcu z hranice k Nickelsdorfu.

Hranica medzi Maďarskom a Rakúskom už zažila utečeneckú vlnu cez víkend, kedy ju prekročilo asi štrnásťtisíc migrantov. Postupne prílev ustal.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 6. týždňa 2018

UDALOSŤOU TÝŽDŇA BOLA „PANIKA“ NA AKCIOVÝCH TRHOCH NEMECKO: Finálna hodnota nemeckého indexu PMI [index nákupných …

  • Barbar

    Ja sa pýtam prečo tie tisíce mladých mužov zo Sýrie a Iraku(pričom poniektorí tam “zabudli” svoje rodiny)utekajú namiesto toho,aby bojovali proti IS,či inej im podobnej hávedi,čo čakajú,že vojnu za nich vybojuje niekto iný,to mali aj Rusi a spol. zdrhnút pred Nemcami do napr Kanady,či USA,válat si tam gule a čakat kým ich domovinu neoslobodí niekto iný a dalej aj Pakistanci utekajú pred vojnou,pretože pokial viem,tak v Pakistane vojna nie je?!

  • Barbar

    Ta nemecká picha Merkelova najprv kvôli utečencom do každého naokolo kope,víta ich z otvorenou náručou a potom zavrie hranice,cua vopchat jej do tej jej smradlavej piche žeravú lešenársku trubku je málo!!!