migranti
PHOTO: Ilustračné © European Union 2015 - Source : EP.

Nie sme tu pre peniaze a jedlo, hovoria utečenci v Nickelsdorfe


VIEDEŇ – Maďarské tábory sú pre všetkých utečencov iba malými bodkami na ich dlhej ceste. Skutočným cieľom sú krajiny na západe únie – v prvom rade Nemecko, prípadne Rakúsko. V rakúskom Nickelsdorfe sa s utečencami zhovárala reportérka TV JOJ Klaudia Suchomel Guzová.

“Vojaci v Iraku zabili môjho otca, mamu postrelili na ľavej ruke, aby sme si zachránili život, museli sme ujsť z nášho domu,” začína svoje rozprávanie Jasir o tom, prečo ušiel zo svojho domova.

V rakúskom Nickelsdorfe je už mesiac a 10 dní. Rozhodol sa nepokračovať ďalej v ceste na západ. Chce ostať žiť tu v Rakúsku.

“Ľudia sú tu priateľskí a veľmi mi pomáhajú, za čo im veľmi ďakujem. Tí ktorí si myslia, že sem prichádzame len kvôli peniazom a jedlu si nevedia predstaviť, a nerozumejú, čo sa deje v našej krajine,” hovorí.

Učí sa

Jasir každé popoludnie na bicykli roznáša jedlo a vodu na stanicu tým, ktorí pokračujú vo svojej ceste. Pomáha zbierať odpadky a upratovať okolie. Deň začína vyučovaním.

Viac..  Europoslanec Bilčík ponúka dlhodobú platenú stáž v bratislavskej kancelárii

“Ráno vstanem, potom idem na hodiny nemčiny,” prezrádza.

Už sa naučil aj zopár základných slov. “Učíme sa po nemecky, hráme spolu futbal a sú veľmi nápomocní. Ak potrebujem pomoc, stačí zdvihnúť telefón a sú tu,”pokračuje.

Príliv utečencov

Na rakúsko-maďarský priechod v Nickelsdorfe dorazilo v noci zo stredy na štvrtok ďalších dvetisíc utečencov. Rakúska polícia musela pre nový nápor utečencov uzavrieť z bezpečnostných dôvodov komunikáciu vedúcu z hranice k Nickelsdorfu.

Hranica medzi Maďarskom a Rakúskom už zažila utečeneckú vlnu cez víkend, kedy ju prekročilo asi štrnásťtisíc migrantov. Postupne prílev ustal.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia poskytne podporu Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe

Európska komisia schválila viacročnú podporu pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) …