Bojíme sa chorôb od utečencov. Žiadne vážne nemajú, tvrdia odborníci


BRATISLAVA – Hoci sa Európania boja chorôb, ktoré so sebou môžu utečenci priniesť, neuvedomujú si, že ľudia, ktorí sem prichádzajú, nepoznajú naše ochorenia. Podľa odborníkov sú dokonca ohrozenejší ako my.

Tisícky utečencov po príchode do tábora prezerajú lekári. Takto sa im aspoň trochu snažia pomôcť po náročnej ceste.

“Paradoxne oni neprichádzajú so žiadnymi tropickými chorobami ani so žiadnymi infekciami. Nie sú pre nás nebezpeční. Naopak, mám pocit, že toto počasie, krajina a dlhé putovanie je nebezpečné pre nich,” uviedol Vladimír Krčméry z Vysokej školy Sv. Alžbety.

Chlad, únava, strava

Najväčším problémom pre utečencov je chlad, únava aj strava. “Extrémne vypätie spôsobí, že sa im zrúti obehový systém. Majú tak vysoký tlak, že potrebujú intervenciu. Inak hrozí, že zomrú,” dodal Krčméry.

Perin a jej otec sú sýrski Kurdi, ktorí pomáhajú s lekárskymi prehliadkami utečencov. Ani oni medzi nimi žiadne závažné ochorenia nezistili. “Boli unavení a keď pršalo, bola im zima. Boli aj prípady hnačky a respiračné ochorenia,” hovorí lekárka Perin Haj.

Okrem chladu, ktorý nezažili je podľa odborníkov problémom aj jedlo, ktoré nikdy nejedli. “Dostávajú aj také potraviny, na ktoré doteraz neboli zvyknutí,” dodáva Viliam Krčméry.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Europoslanci si opäť pozreli hrôzu v rómskych osadách

HIV zriedkavé

Problémom by nemali byť ani tuberkulóza či HIV. “HIV zriedkavejšie ako na Slovensku. Aj preto, že sú to krajiny, ktoré sú oficiálne moslimské. Sú tam veľmi pevné rodiny,” tvrdí Krčméry.

Záškrt, čierny kašeľ, tetanus, osýpky, mumps, hepatitída B. Ľudí zaujíma či majú utečenci očkovania proti týmto ochoreniam. “Áno, sú očkované,” hovorí Ibrahim Khalil Al Haj Ali, lekár pôvodom zo Sýrie.

Povinné očkovanie

“V týchto krajinách je to povinné. Začkovanosť je taká ako u nás, 95 až 100 percent,” dodáva Viliam Krčméry.

Podľa Dariny Sládkovej zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku nemusíme mať obavy z tých chorôb, proti ktorým existuje očkovacia látka.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk,

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia poskytne podporu Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe

Európska komisia schválila viacročnú podporu pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) …