Euro medzimesačne silnejšie o 2,5 %


“Spoločná mena eurozóny sa síce väčšinu týždňa posilňovala, no v sumáre aj tak stratila na sile – 0,3 % a ukončila ho na úrovni 1,1149 EURUSD. Výrazný negatívny vplyv malo najmä zasadnutie Európskej centrálnej banky, ktorá zhoršila prognózu inflácie aj hospodárskeho rastu eurozóny”, uviedol analytický tím Poštovej banky. V medzimesačnom porovnaní je však naša mena stále silnejšia o 2,5 %. Euro minulý týždeň zaznamenalo stratu aj voči maďarskému forintu. Voči oficiálnej mene Maďarov stratilo len mierne, – 0,2 % a piatok zatváralo na úrovni 313,77 EURHUF. Voči poľskému zlotému sa dokázalo posilniť, a to 0,3 %, na piatkových zatváracích 4,2308 EURPLN. Pri českej mene uzatvárala európska mena minulý týždeň opäť bez zmeny.

ECB môže pristúpiť k zmene programu QE

Tento týždeň zasadli dve centrálne banky spomedzi tých, o ktorých Vás pravidelne informujeme. V stredu, 2. septembra 2015, o svojej menovej politike rozhodovala poľská centrálna banka [NBP], ktorá nechala, podľa očakávaní, sadzby na nezmenenej úrovni 1,50 %. Vo štvrtok, 3. septembra 2015, zasadli predstavitelia ECB, ktorí tiež nepristúpili k žiadnej zmene a hlavná sadzba tak ostala na rekordne nízkej úrovni, 0,05 %. Draghi zároveň uviedol, že ak to bude nutné, banka pristúpi k zmene politiky nákupu cenných papierov.

Ropa Brent opäť pod 50 USD za barel

Ropa Brent má za sebou premenlivý týždeň. Hneď v jeho úvode zdražela o viac ako 8 %, no následne zlacnela o – 8,5 %. Pod pondelkový rast sa podpísali najmä správy o tom, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu [OPEC] je pripravená hovoriť s ďalšími krajinami o prípadnom obmedzení produkcie. Utorková správa o najstrmšom prepade aktivity spracovateľského sektora v Číne za ostatné tri roky vyvolala obavy z ďalšieho spomaľovania hospodárstva krajiny, čo zatlačilo ceny čierneho zlata nadol. Do záveru týždňa už bolo obchodovanie s ropou o niečo menej výrazné. Piatkové obchodovanie ukončila ropa Brent na úrovni 49,61USD za barel, a teda o – 2,1 % lacnejšia ako ho začínala. Počas týždňa zlacnela miernejšie, o – 0,9 %. V medzimesačnom porovnaní je lacnejšia o – 2 %. Oveľa výraznejšiu zmenu, až o – 51,7 %, možno badať v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Viac..  Michal Šimečka: Koaliční lídri si posielajú odkazy cez médiá a problémy Slovenska stoja

Zlato medzimesačne drahšie o 3,3 %

Zlato v uplynulom týždni reagovalo na vývoj eura voči doláru. Slabší americký dolár totiž podporoval dopyt po zlate, a naopak. Tento vzácny kov si na cene pripisoval len počas prvých dvoch dní týždňa a následne už len strácal. Týždeň ukončilo zlato na úrovni 1 123,45 USD za trójsku uncu, a teda o – 0,9 % lacnejšie, ako ho začínalo.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie za inváziu na Ukrajinu

Európska únia vo štvrtok uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii …