Chceme len normálny život, odkazujú migranti bojazlivým Európanom


BRATISLAVA/RÖZSKE – Utečenecká kríza rozdelila Európu na dva tábory. Maďari cvičia armádu, Nemci niektorých utečencov neprijímajú. Reportér Novín Rasťo Striško sa s utečencami rozprával o obavách, ktoré z nich majú obyvatelia Európy.

Dostať sa do utečeneckého tábora je komplikovaný proces, ktorý trvá niekoľko dní. Utečenci potrebujú špeciálne povolenie. Pred tým ich ale policajti ešte rozdelia do skupín. Podľa toho z akej sú krajiny, matky s deťmi sú v špeciálnej skupine.

Tlmočník a úradníci

Každý príchod autobusu sprevádza tlmočník a imigrační úradníci. Niektorí migranti klamú úradníkov pre svoj vek. “Počula som, že niektorí ľudia z Afganistanu alebo Iraku po príchode do Európy tvrdia, že sú zo Sýrie. Neviem, prečo to robia,” hovorí utečenkyňa zo Sýrie Judi. Migranti klamú pre zvýšenie šance na azyl.

Technický inžinier Abou už počul o obavách Európanov. Tí majú strach, že medzi utečencami môžu byť aj radikáli z Islamského štátu. Sám verí, že tomu tak nie je.“Dúfam, že medzi nami sú len ľudia idúci za lepším životom tak ako ja,” hovorí Abou.

Viac..  Europoslanec Hojsík o dúhovom Pride: Všetci si predsa zaslúžime byť slobodní

Normálny život

Názor na obavy Európanov majú aj dvaja otcovia rodín, ktorí sú aktuálne ubytovaní v nestráženom tábore na srbskej strane. “Každý deň sme s deťmi zažívali v Sýrii bomby a smrť. Chceme tu začať normálne žiť, nič viac,” ubezpečuje Ahmed.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia poskytne podporu Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe

Európska komisia schválila viacročnú podporu pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) …