Rakúsko by malo zaviesť kontroly na hraniciach, myslia si ministri


VIEDEŇ – Rakúsko by malo v problematike utečencov vrátane hraničných kontrol postupovať ako Nemecko. Myslia si to ministri zahraničných vecí Sebastian Kurz a sociálnych vecí Rudolf Hundstorfer.

“Musíme konať v súzvuku s Nemeckom. Všetko ostatné vedie k preťaženiu,” reagoval Kurz podľa televízie ORF na krok Berlína, ktorý v nedeľu kvôli utečeneckej kríze dočasne zaviedol kontroly na hraniciach s Rakúskom.

Absolútne núdzová situácia

Tento krok susedného štátu bol predvídateľný. V Rakúsku to v najbližších dňoch to vyvolá “absolútnu núdzovú situáciu”; preťažené bude nielen pohraničné mesto Nickelsdorf v Burgenlande, ale aj celá krajina.

Pre ďalší postup Rakúska bude podľa Hundstorfera rozhodujúci výsledok utorňajšieho stretnutia rakúskeho kancelára Wernera Faymanna so šéfkou nemeckej vlády Angelou Merkelovou v Berlíne. Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) požaduje v tejto súvislosti okamžité uzavretie hraníc.

Prevalcuje nás to

“Bez uzatvorenia hraníc nás toto sťahovanie národov prevalcuje,” uviedol vo vyhlásení pre médiá generálny tajomník FPÖ Herbert Kickl. Vláda by mala okamžite nariadiť asistenčnú službu ozbrojených síl na hraniciach, dodal Kickl.

Viac..  Uzavretie partnerskej dohody s Komisiou pomôže Slovensku plniť kľúčové priority EÚ

Rakúsky kancelár v nedeľu večer po krízovom zasadaní pracovnej skupiny pre utečencov povedal, že napriek kroku Nemecka sa zatiaľ neplánujú žiadne dodatočné kontroly na hraniciach s Maďarskom. Existujúce nematkové kontroly budú pokračovať, doplnil ho vicekancelár Reinhold Mitterlehner.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom protáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia poskytne podporu Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe

Európska komisia schválila viacročnú podporu pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) …