Migranti, ktorí nestihli prejsť do Maďarska, zostávajú v medzipásme


RÖSZKE – Po zatvorení maďarských hraníc so Srbskom prežili utečenci ďalšiu beznádejnú noc plnú čakania. Počas nej utečenci zo Srbska stále prichádzali k žiletkovým drôtom hranice v domnení, že ju sprístupnia. Prišli stovky mužov, žien a rodín s deťmi.

Po tom, ako Maďari nepriechodne uzatvorili hranice so Srbskom, zahalila južnú časť schengenu tmavá noc. Plot so žiletkovým drôtom strážili policajné hliadky a ozbrojená armáda. Utečencov, ktorí stihli prestúpiť včas, polícia sústredila na neďalekú vlakovú stanicu.

Určený smer

Osem hodín potom, ako maďarská strana uzatvorila svoje hranice, stáli tu v Röszke tísíce utečencov čakajúce na vlak, ktorý ich odvezie smerom do Viedne. Len niekoľko desiatok metrov odtiaľto stáli desiatky autobusov plné utečencov.

Ženy, muži, deti, starci v preplnených autobusoch. Niektorí spali pri kolesách. Kto čakal na stanici, sedel či spal na koľajniciach pred očami policajtov, ktorí čakali na povel vpustiť ľudí do odstaveného vlaku. Viac ako 200 malo vopred určený smer – na hranicu s Rakúskom. “Je pripravený vlak smerom na Viedeň. Musia odstúpiť z koľajníc, aby následne na to mohli nastupovať do vagónov,” hovorí železničiar z vlakovej stanice.

Viac..  Vladimír Bilčík: Prečo by sme sa mali skladať zo spoločných preňazí krajine, ktorá porušuje princípy právneho štátu

Prišli neskoro

Chaotické rozdeľovanie ľudí do vagónov, zrejme riadené zmätočnými povelmi z policajnej centrály, nerušilo ticho na hranici stráženej armádou.

Neprekonateľná bariéra pôsobila pod dohľadom ozbrojencov až príliš pokojne, no nebola. V jednom okamihu sa v noci vynorila skupina 50 utečencov. Prevažne ženy s deťmi na rukách netušili, že prišli už neskoro. “Máme tu deti a sme úplne vyčerpaní. Prečo nás nepustia? Keby sme vedeli, že je to tu zatvorené, nešli by sme tadiaľto,” povedal Ali z Afganistanu.

Hraničné medzipásmo

Až ráno odhalilo, čo spôsobila maďarská blokáda hranice. Stovky utečencov zo Srbska zostali zakliesnené v hraničnom medzipásme.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík o rozširovaní EÚ: Členské krajiny sa možno hádajú za jedným stolom, ale nestrieľajú po sebe

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …