Na Slovensku čoskoro vznikne regionálne riaditeľstvo NATO


BRATISLAVA/BRUSEL – Regionálne veliteľstvá Severoatlantickej aliancie (NATO) by čoskoro mohli vzniknúť aj v Slovenskej republike a Maďarsku. O týchto plánoch NATO sa definitívne rozhodne na rokovaní ministrov obrany členských štátov aliancie, ktoré sa uskutoční 8. októbra v Bruseli.O vzniku regionálnych veliteľstiev NATO informovala agentúra DPA, ktorej to potvrdil hovorca NATO.

Pobaltské štáty

Už začiatkom roka 2015 sa NATO v reakcii na krízu na Ukrajine a napäté vzťahy s Ruskou federáciou rozhodlo zriadiť regionálne veliteľstvá v troch pobaltských republikách – Estónsku, Litve a Lotyšsku, ako aj v Bulharsku, Poľsku a Rumunsku.

Tieto by mali byť funkčné v plnej miere do júla 2016. Nové veliteľstvá by mali poslúžiť okrem iného ako centrá plánovania a koordinácie výcviku novej jednotky rýchleho nasadenia (VJTF).

Viac..  Komisia zverejnila index digitálnej ekonomiky a spoločnosti, Slovensko je na chvoste rebríčka

Základňa v Poprade

Slovenský prezident Andrej Kiska pred rokom na summite NATO vo Walese povedal, že si vie predstaviť v jeho rodnom Poprade novä základňu Severoatlantickej aliancie. Miestni obyvatelia v tom vidia reálnu hrozbu vlastnej bezpečnosti.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

I. Štefanec: Silnejšie NATO je dobrá správa pre Slovensko

Vrcholní predstavitelia členských štátov NATO súhlasili s podpísaním prístupových protokolov na vstup do Severoatlantickej aliancie …