Kvôli Ebole muselo prestať chodiť do školy 6 miliónov detí, Brusel ich chce opäť otvoriť

Organizácie UNICEF a Zachráňte deti poskytnú deťom v Sierra Leone a Guinei postihnutým Ebolou a osirelým deťom vzdelanie a psychosociálnu podporu. Európska únia pre tento účel vyhradila jeden milión eur navyše zo svojich financií. Celková podpora  na vzdelávacie projekty v oblastiach konfliktov v rámci iniciatívy  EÚ Deti mieru  pre tento rok dosahuje výšku 11 miliónov eur.

„Musíme dať nádej deťom postihnutých ničivými dôsledkami epidémie Eboly. Približne 6 miliónov chlapcov a dievčat vynechalo školu. Investovať do  ich vzdelávania znamená investovať do ich budúcnosti,“  uviedol Komisár pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia, Christos Stylianides.

Tieto dodatočné prostriedky EÚ by sa mali využiť na opätovné otvorenie škôl,  ktoré sú v súčasnosti uzavreté pre epidémiu. Suma sa prerozdelí medzi organizácie UNICEF a Zachráňme deti, pričom každá z nich dostane pol milióna na rozvíjanie vzdelávacích projektov v oblasti Guiney a Sierra Leone.

Okrem toho má Európska únia v pláne trénovať deti a učiteľov v oblasti prevencie pred Ebolou, podporovať opatrenia na zvýšenie hygieny a sanitácie v školách, poskytovať psychosociálnu podporu, reintegráciu detí do komunít a posilniť odolnosť populácií v prípade budúcich zdravotných kríz.

Viac..  Vlády by mali byť pri uvoľňovaní opatrení extrémne opatrné, varuje WHO

Celkový finančný príspevok EÚ na boj proti epidémii Ebola doteraz presiahol viac ako 1,8 miliardy eur. Táto suma zahŕňa financovanie zo strany členských štátov a Európskej komisie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) viac ako 9,4 milióna detí žije v oblastiach západnej Afriky zasiahnutých epidémiou. Z tohto počtu takmer 6 miliónov muselo opustiť školu kvôli kríze. Viac ako 16-tisíc detí stratilo jedného alebo oboch rodičov.

Iniciatíva EÚ Deti mieru podporuje výrazne podfinancovaný humanitárny sektor – vzdelávanie v krízových situáciách. Každý rok finančne podporuje humanitárne projekty pre deti v konfliktných oblastiach. Umožňuje im prístup do škôl, ktoré im poskytujú pomoc pri vyrovnávaní sa s traumatickými zážitkami.

O jac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vlády by mali byť pri uvoľňovaní opatrení extrémne opatrné, varuje WHO

Riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácie vyzval vlády na „extrémnu opatrnosť“ pri …