EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Hotspoty ale aj miliardový pomocný balík, taký bol mimoriadny summit ER
Fico
Robert Fico počas brífingu po skončení rokovaní na mimoriadnom summite ER v Bruseli. PHOTO: redakcia.dom.

Hotspoty ale aj miliardový pomocný balík, taký bol mimoriadny summit ER

Lídri európskej dvadsaťosmičky sa ešte v stredu vo večerných hodinách stretli v Bruseli na mimoriadnom summite Európskej Rady o utečeneckej kríze. Rokovania trvali do neskorých nočných hodín. V podstate sa však lídri len vrátili k záverom summitu, ktorý bol v júli, prehlásil Predsedu vlády SR Robert Fico tesne po skončení summitu.

Podľa slov Roberta Fica sa lídri zhodli prinajmenšom na tom, že je potrebné riešiť problém najmä tam kde vzniká a teda v krajinách, z ktorých prílev utečencov prúdi. Taktiež sa zhodli na poskytnutí pomoci vo výške jednej miliardy eur, agentúram OSN, ktoré v rámci Svetového potravinového programu podporujú utečencov zo Sýrie.

V rámci summitu sa lídri dohodli aj na posilnení kontrol vonkajších hraníc únie. Do konca novembra by teda mali byť vytvorené “hotspoty”, čo sú špeciálne kontrolné zóny v pohraničných oblastiach únie. Cieľom týchto zón bude rozdeľovať ekonomických migrantov od utečencov.

Viac..  Ivan Štefanec: Jednoduchšie obchodovanie s energiami povedie k nižším cenám

Otázkou povinných kvót sa však podľa Fica počas summitu nezaoberali, “…každý rešpektoval rozhodnutie väčšiny a rozhodnutie menšiny,” prehlásil. Na pretras neprišla ani avizovaná žaloba zo strany Slovenska,  proti rozhodnutiu o rozdeľovaní utečencov v členských krajinách.

O dom

Odporúčame pozrieť

Fico

Premiér Fico: Nezáviďme niekomu, kto maká v noci a dostane trochu viac peňazí

„Za najhlavnejší cieľ mojej vlády považujem urýchliť približovanie Slovenska k priemeru EÚ a to sa dá len …