Putin hovoril so saudským kráľom Salmánom, témou bola Sýria


MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky rokoval s kráľom Saudskej Arábie Salmánom o možnostiach riešenia sýrskej krízy. Telefonát sa uskutočnil z “iniciatívy ruskej strany”, upresnil Kremeľ.Obaja predstavitelia si podľa komuniké vymenili názory na “hľadanie ciest k urovnaniu situácie v Sýrii a nadviazaniu efektívnej medzinárodnej spolupráce v boji proti Islamskému štátu a ďalším teroristickým zoskupeniam”.

Putin predstaví plán

Putin má v pondelok na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov vyložiť svoj plán na Sýriu, v ktorom zrejme bude počítať so zapojením armády sýrskeho prezidenta Bašár Asada do rozšírenia koalície proti Islamskému štátu.

Ten istý deň sa má ruský prezident stretnúť so svojím americkým proťajškomBarackom Obamom.

Moskva spojencom Damašku

Moskva, ktorá sa javí ako hlavný spojenec Damašku, preberá iniciatívu v konflikte v Sýrii, ktorý si za štyri a pol roka bojov vyžiadal viac než 240 000 mŕtvych. Rastúca ruská vojenská prítomnosť v krajine znepokojuje Spojené štáty.

Rusko dodlo Damašku okrem stíhacích lietadiel i bezpilotné stroje, obrnené transportéry a vrtuľníky. Tento týždeň sýrska armáda nasadila ruské stíhačky do bojov v severnej provincii Halab.

Viac..  OP Integrovaná infraštruktúra vyčerpal zo zdrojov EÚ cez 3 miliardy eur, teda polovicu z alokácie

Lietadlá i špecialisti

Podľa ruských zdrojov je v Sýrii až 1 700 ruských špecialistov. Moskva tiež buduje základňu v Latákíji, ktorá je baštou vládnucich aktivistov.

Ťažké dopravné lietadlá An-124 údajne už pred týždňom dopravili do Sýrie tucet podzvukových vojenských lietadiel Suchoj Su-25 a tucet bombardérov Su-24. Lety ruských bezpilotných strojov nad Sýriou označujú západné médiá za prieskum pred nasadením ruských lietadiel do bojov.

V piatok vysoko postavený ruský diplomat naznačil, že Rusko by sa mohlo pridať ku koalícii vedenej Spojenými štátmi proti Islamskému štátu za podmienky, že by operáciu schválila Bezpečnostná rada OSN.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vladimir Putin

Lídri Nemecka a Francúzska vyzvali ruského prezidenta na okamžité prímerie

BRATISLAVA – Lídri Nemecka a Francúzska v sobotu telefonovali s ruským prezidentom a vyzvali ho, …