Rusi bombardujú sever Sýrie. Kremeľ tvrdí, že mieri na teroristov


DAMASK – Ruské lietadlá vo štvrtok podnikli nálety v oblasti Džisr aš-Šugúr na severozápade Sýrie, ktorú ovláda aliancia povstaleckých síl vrátane islamistického extrémistického Frontu an-Nusra. Hovorca ruského prezidenta Dimitrij Peškov vyhlásil, že sa ruské útoky zameriavajú na rôzne teroristické skupiny.

Ruské lietadlá podnikli najmenej 30 náletov, pri ktorých sa zameriavali na (povstaleckú) Dobyvateľskú armádu.

Podľa sýrskej opozície ale Moskva neútočí len na pozície Islamského štátu, ale podporuje boje sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Pri stredajších ruských náletoch totiž podľa jej šéfa v Sýrii zomrelo 36 civilistov.

Rusko vo štvrtok priznalo, že vojensky mieri na rôzne teroristické organizácie, nielen na Islamský štát.

Boj proti terorizmu

Ruské nálety sú doteraz najvýraznejšou eskaláciou konfliktu v Sýrii. Začali sa v stredu a sústredili sa na pozície povstalcov na západe Sýrie, najmä na provinciu Homs.

Prezidenta Vladimira Putina o pomoc v boji s terorizmom požiadal samotný sýrsky prezident Bašár Asad.

Pod kontrolou

Dobyvateľská armáda, ktorú podporujú Turecko, Saudská Arábia a Katar, spolu s ďalšími povstaleckými zoskupeniami dobyla rozsiahle územia na serozápade Sýrie v máji.

Viac..  Belehrad sa možno pridá k sankciám EÚ voči Rusku, naznačil srbský prezident

Pod jej kontrolou sa tak ocitli mestá Idlib a Džisr aš-Šugúr, odkiaľ vytlačili vládne vojská. Touto operáciou sa povstalci výrazne priblížili k pobrežným oblastiam.

Ďalšia diskusia

Šéfovia diplomacie Ruska a USA sa už dohodli na urýchlenom rokovaní o dianí v Sýrii. Cieľom ich diskusie má byť oboznámenie sa o vzájomných krokoch, aby sa nálety jednej strany nedostali do stretu s údermi tej druhej.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

M. Šimečka: Putin nás chce uzáverou plynu prinútiť ustúpiť a pustiť Ukrajincov k vode

Ruská vojna na Ukrajine trvá už takmer polroka a to má veľký dopad na Európu …