Voľby v Británii prebehli na Slovensku takmer bez povšimnutia

Tretie voľby prebehli bez povšimnutia slovenských médii. Vo vnútrostraníckom hlasovaní sa predsedom labouristickej strany stal Jeremy Corbyn. Strana šokovaná zdrvujúcou porážkou v posledných voľbách sa rozhodla radikálne uťať trend nemastných-neslaných politikov „tretej cesty“ a zvolila do svojho čela človeka, vedľa ktorého Tsipras vyzerá ako finančník z Wall Street-u. Okrem tradičného zvyšovania daní má v talóne aj také chuťovky ako maximálnu mzdu, znárodnenie železníc či energetiky, financovanie výdavkov ešte masívnejším tlačením peňazí, regulované nájmy, či celoeurópsky tlak odborárov na pritvrdzovanie zákonníkov práce. Bizarných politikov je v Európe dosť, no tu sa jedná o predsedu strany so storočnou tradíciou a reálnymi šancami vyhrať voľby. Hoci ani doterajšie labouristické či konzervatívne vlády neboli etalónom voľného trhu, Európa by aj tak stratila Britániu ako tradičného korektora bruselských politík a „kontinentálneho“ dirigizmu pri riešení ekonomických otázok.

Referendum o vystúpení z EÚ bude na ostrovoch pravdepodobne už o rok na jeseň a prieskumy po prvý krát ukazujú miernu prevahu zástancov vystúpenia

Alebo môže stratiť Britániu úplne. Referendum o vystúpení z EÚ bude na ostrovoch pravdepodobne už o rok na jeseň a prieskumy po prvý krát ukazujú miernu prevahu zástancov vystúpenia. A to najtvrdší zástancovia odchodu UKIP ešte len teraz začali aktívne zjednocovať ďalšie menšie skupinky odporcov pod jednu kampaň s názvom The Know. Údajne si najali aj americkú PR firmu Goddard Gunster, ktorá patrí medzi svetovú ťažkú váhu vo vedení referendových kampaní.

Viac..  Ján Figeľ: Slovensko a spojené brehy Atlantiku

EÚ im zatiaľ vďačne poskytuje na kampaň palivo. Rozpočtový výbor európskeho parlamentu odhlasoval zvýšenie rozpočtu EÚ na rok 2016 zo 142,1 miliardy na 146,5 miliardy eur. Dôvodom sú ako obvykle „výnimočné okolnosti“, tento krát v podobe vlny utečencov. Nebude to úplne jednoduché, aj pre EÚ rozpočet existujú isté pravidlá a časť zvýšenia sa bude musieť vykompenzovať v posledných rokoch obdobia 2014-2020. Otázka však je, či sa aj počas týchto rokov nevyskytnú nejaké „výnimočné okolnosti.“

Peniaze bude treba. Možno aj na funkciu Ministra financií eurozóny. Aspoň taký je nápadeurokomisára pre ekonomické a finančné záležitosti a bývalého francúzskeho ministra financií Pierra Moscoviciho. Komisia vraj potrebuje v rokovaniach Eurogroup (skupina ministrov financií členských štátov eurozóny) svojho silného zástupcu.

Zatiaľ je to skôr len taký šplech, ale kto vie – dobre platené zamestnania potrebuje ekonomika ako soľ!

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

Eurobarometer: Súčasná geopolitická situácia zvyšuje význam európskych volieb

Európsky parlament v stredu zverejnil posledný Eurobarometer pred európskymi voľbami. Občania podľa najnovšieho prieskumu vedia …

Consent choices