EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Mikolášik: Tresty smrti narastajú, Únia nesmie byť divákom
mikolasik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: archív MM.

Mikolášik: Tresty smrti narastajú, Únia nesmie byť divákom

Je hrozivé, že dnes ešte zomierajú ľudia vo svete trestom smrti, avšak hlasno na poplach bije fakt, že táto metóda má stúpajúcu tendenciu, upozornil europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). Ako jeden z autorov Uznesenia Európskeho parlamentu (EP) o treste smrti žiada neprestávať v boji proti nehumánnemu ukončenia života a je za zavedenie moratória na trest smrti ako kroku k jeho zrušeniu.

Únia ako taká má dnes obrovské množstvo nevyriešených otázok a denne sa objavujú ďalšie. To nás však nemôže robiť slepými voči okolitému svetu, v dôsledku čoho sa aj trest smrti pre Európanov stáva často iba faktom, ktorý akceptujú, uviedol Mikolášik s tým, že trest smrti nemôže byť akceptovateľný za žiadnych okolností. Podľa uznesenia, o ktorom dnes hlasuje EP, sa vie o najmenej 2 466 osobách v 55 krajinách, ktoré boli v roku 2014 odsúdené na smrť, čo predstavuje nárast o takmer 23 % v porovnaní s rokom 2013. Dokument upozorňuje, že počet trestov smrti a popráv v roku 2015 naďalej alarmujúco rastie.

Popravované sú dokonca maloleté osoby a osoby s duševným postihnutím alebo mentálnou retardáciou, poprava v tretích krajinách hrozí aj desiatkam Európanov, ozrejmil Mikolášik. Europoslanec ako člen Podvýboru pre ľudské práva zároveň vyjadril hlboké znepokojenie nad nedávnymi hromadnými súdnymi procesmi, ktoré viedli k obrovskému množstvu trestov smrti. V súvislosti s blížiacim sa 13. Svetovým dňom proti trestu smrti (10. októbra) upozorňuje na potrebu zvýšenej informovanosti a aj v dôsledku nej rastúceho medzinárodného tlaku na krajiny, kde sa uplatňujú popravy ako zákonné kroky.  

Spoločne s kolegami vyjadrujeme podporu všetkým agentúram OSN, medzivládnym regionálnym orgánom a mimovládnym organizáciám pri ich neprestajnom úsilí, ktoré vynakladajú pri nabádaní krajín k tomu, aby zrušili trest smrti, zdôraznil slovenský europoslanec. Európska únia musí byť podľa neho nespochybniteľným bojovníkom proti trestu smrti a nikdy sa nesmie dostať do pozície diváka. “Preto sa aj od Komisie očakáva značné financovanie projektov v tejto oblasti prostredníctvom európskeho nástroja pre demokraciu a ľudské práva,” uzavrel Mikolášik.

Viac..  Ryszard Czarnecki prišiel o kreslo podpredsedu Európskeho parlamentu

O red

Odporúčame pozrieť

mikolasik

Miroslav Mikolášik: Vstup Bulharska a Rumunska do EÚ bol predčasný, všetci sme to vedeli

Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Miroslav Mikolášik ponúka platenú stáž v Európskom parlamente

 • majsterkat

  Kkot starý senilný u nás pribúda brutálnych vrážd za ktoré vdaka takým plesnivým kkotom dostávajú ich pachátelia nižšie tresty,než náckovia za hajlovanie na ulici!

 • Karol

  Nehumanne? co je na treste smrti nehumanne?
  ludia umieraju denne v XYZ nasobnom pocte, nez pocet trestov smrti ovela nehumannejsimi sposobmi, od nehod, zivelnych pohrom (napr. udusenie), poziaroch az po vrazdy.
  Trest smrti je efektivna metoda, ako zbytocne nezatazovat statny rozpocet zivenim vazna na 20-30rokov, ci dokonca dozivotie. Pre niektorych basa nie je ani vychovnym prostriedkom a navyse trest smrti zabrani omylom ako rozne politicke amnestie, kedy sa von dostanu aj mnohonasobni vrahovia, ak maju spravne kontakty.
  Katastrofa, ked velku politiku robia bezprizorni ludia bez zdraveho rozumu.

 • Lubomir Kmotorka

  Trest smrti je nehumánny, pretože je historicky dokázané, že sa stále diali aj dejú justičné omyly, kedy je človek odsúdený a zabitý omylom alebo falošnými dôkazmi. Rovnako aj politické procesy boli aj sú vo veľkom využívané proti likvidácii opozície. Práve preto máme inštitút doživotia. Mikolášik má pravdu. A obava pred vrahmi? Tá tu bude stále, pretože ľudia sú akí sú, to je fakt.

 • Karol

  Spytajme sa zavrazdeneho, ci bol pozbaveny zivota humanne. Urcite bude chciet hovorit.
  Omyly ako take nemaju nic spolocne so samotnym trestom smrti, su problemom dokazneho konania a v tom pripade treba riesit to a nie trest smrti.
  Fiktivnym procesom moze byt odsudeny kdekto aj na dozivotie a co ma z toho? hnit dakde 40rokov mu tiez nepomoze.

  Trest smrti je mozne uplatnovat pri jednoznacne dokazanych vrahoch a potom sa tolko nemusime bat. Teda Mikolasik zbytocne keca a hasi, co nemusi.