Euro za uplynulý týždeň silnejšie


“Spoločná mena eurozóny má za sebou relatívne úspešný týždeň. Zisky nedokázala zaknihovať len počas posledného septembrového dňa. V konečnej bilancii sa ale počas 40. týždňa roku 2015 posilnila len o dve desatiny percenta. V rovnakom rozsahu sa posilnila aj v piatok,” uviedol analytický tím Poštovej banky. Celý vývoj eurodoláru v súčasnosti vo veľkej miere závisí od makrodát z amerického trhu práce, nakoľko tie sa považujú za jeden z najdôležitejších signálov toho, či Fed pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb. Zverejnené dáta boli viac – menej sklamaním, z čoho ťažilo euro. Medzimesačne je slabšie len o – 0,1 %. Výraznejšie stráca v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, a to – 11,5 %. V uplynulom týždni naša mena zaknihovala zisky aj voči poľskému zlotému, s ktorým v piatok ukončila obchodovanie na úrovni 4,2469 EURPLN a teda o pol percenta silnejšia ako ho začínala. Straty euro zaznamenalo voči českej korune aj maďarskému forintu. Pri českej „kačke“ sa počas týždňa oslabilo o – 0,4 % na piatkových zatváracích 27,154 a voči forintu stratilo percento a týždeň uzavrelo na úrovni 311,90 EURHUF.

Tento týždeň zasadnú poľská NBP a anglická BoE

Tento týždeň nás čakajú zasadnutia dvoch centrálnych bánk, ktoré pravidelne sledujeme. V utorok, 6. októbra 2015, zasadne poľská centrálna banka. Vo štvrtok, 8. októbra 2015, sa zase uskutoční zasadnutie centrálnych bankárov anglickej centrálnej banky BoE. V oboch prípadoch očakávame ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni, a teda 1,50 %, resp. 0,50 %.

Ropa Brent medzimesačne lacnejšia o viac ako – 6 %

Ropa Brent má za sebou zmiešaný týždeň, počas ktorého zažila vzostupy aj pády. V úvode týždňa trhmi zamávali slová kuvajtského ministra ropného priemyslu o tom, že stretnutie krajín OPEC s ostatnými ropnými producentmi, ktorí nie sú členmi OPEC – u, by nemalo zmysel. Tieto krajiny totiž nemajú nijaký záväzok znížiť ťažbu ropy s cieľom stabilizovať jej ceny. Ceny ropy Brent sa v pondelok „zosypali“ o – 2,6 %. V utorok ceny čierneho zlata zamierili opäť nahor a pripísali si 1,9 %. Mierne zhodnotenie zaznamenala ropa aj počas stredajšieho obchodovania, čo bolo ovplyvnené hlavne obavami z vojenského konfliktu v Sýrii. Z rovnaké dôvodu ropa zhodnocovala aj vo štvrtok, nakoniec však uzavrela o – 1,4 % slabšia, pod čo sa zrejme podpísali aj správy o ruskej rekordnej ťažbe ropy. V septembri totiž Rusko dosiahlo nový rekord, keď jeho produkcia ropy stúpla na 10,74 mil. barelov za deň. V piatok však úvahy o poklese ťažby ropy v USA poslali jej cenu o necelé percento nahor. Medzimesačne je britská ropná zmes lacnejšia o – 6,2 % a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stráca na cene až – 50 %.

Viac..  Ivan Štefanec o boji voči detskej práci: Vždy je dôležité nielen čo vyrábame, ale aj ako to vyrábame

Zlato v uplynulom týždni zlacnelo

Zlatu sa v uplynulom týždni nedarilo. Štyri z piatich dni totiž ukončilo lacnejšie. Zisky si pripísalo len v piatok, kedy zdraželo o 2,3 %. Podpísali sa pod to už spomínané údaje z amerického trhu práce, ktoré boli sklamaním, čo opäť vyvolalo obavy, že Fed v tomto roku nepristúpi k zvyšovaniu úrokových sadzieb. To oslabilo dolár a zvýšilo dopyt po tomto drahom kove. Počas týždňa zlato zlacnelo o – 0,7 %. Medzimesačne je však drahšie o štyri desatiny percenta, no v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stráca – 6,2 %.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie za inváziu na Ukrajinu

Európska únia vo štvrtok uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii …