Podvody s emisiami ohrozujú reputáciu celého automobilového priemyslu, tvrdia poslanci

Európsky parlament sa zaoberal škandálom nemeckej automobilky Volkswagen v súvislosti s emisiami výfukových plynov. Poslanci sa komisárky  pre vnútorný trh, priemysel a podnikanie Elżbiety Bieńkowskej pýtali, či manipulácie emisných testov prebiehali aj v Európe. Podľa mnohých zákonodarcov prebiehajúci škandál ohrozuje reputáciu celého automobilového priemyslu. Poslanci preto vyzvali Komisiu, aby urýchlila práce na zreálnení testovania emisií automobilov.

Európsky parlament bude na svojom zasadnutí v dňoch 26. – 29. októbra hlasovať o nelegislatívnom uznesení k podvodom s emisiami výfukových plynov. Text uznesenia pripravia politické skupiny.

Záznam z rozpravy môžete zhliadnuť po kliknutí na tento odkaz. Priebeh rozpravy Vám priblíži aj Storify.

Reakcie slovenských poslancov

“Odsudzujem klamlivé správanie sa automobiliek a súhlasím s potrebou exemplárne potrestať vinníkov a zefektívniť kontroly. Keď sa takýto spôsob správania sa stane normou, s ochranou práv spotrebiteľov je koniec. Na druhej strane si musíme dať pozor, aby sme nezničili šance našich automobiliek v tvrdej medzinárodnej konkurencii,” uviedol poslanec Pál Csáky (EPP, SK).

Viac..  Europoslanci: Osvedčenie EÚ pre COVID-19 musí uľahčiť voľný pohyb bez diskriminácie

“Musíme jednoznačne odsúdiť a potrestať nedodržiavanie pravidiel a zavádzanie zákazníka. Automobilky podobným konaním strácajú to najdôležitejšie – dôveru. Prísnejšie kontroly a sankcie by mali podobné praktiky eliminovať. Ak však majú výrobcovia pocit, že existujúce limity sú pre nich nesplniteľné, majú právo požadovať zmenu,” uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Európska pomoc zachráni mnohé gastrofirmy

BRATISLAVA – Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) víta …