Podvody s emisiami ohrozujú reputáciu celého automobilového priemyslu, tvrdia poslanci

Európsky parlament sa zaoberal škandálom nemeckej automobilky Volkswagen v súvislosti s emisiami výfukových plynov. Poslanci sa komisárky  pre vnútorný trh, priemysel a podnikanie Elżbiety Bieńkowskej pýtali, či manipulácie emisných testov prebiehali aj v Európe. Podľa mnohých zákonodarcov prebiehajúci škandál ohrozuje reputáciu celého automobilového priemyslu. Poslanci preto vyzvali Komisiu, aby urýchlila práce na zreálnení testovania emisií automobilov.

Európsky parlament bude na svojom zasadnutí v dňoch 26. – 29. októbra hlasovať o nelegislatívnom uznesení k podvodom s emisiami výfukových plynov. Text uznesenia pripravia politické skupiny.

Záznam z rozpravy môžete zhliadnuť po kliknutí na tento odkaz. Priebeh rozpravy Vám priblíži aj Storify.

Reakcie slovenských poslancov

“Odsudzujem klamlivé správanie sa automobiliek a súhlasím s potrebou exemplárne potrestať vinníkov a zefektívniť kontroly. Keď sa takýto spôsob správania sa stane normou, s ochranou práv spotrebiteľov je koniec. Na druhej strane si musíme dať pozor, aby sme nezničili šance našich automobiliek v tvrdej medzinárodnej konkurencii,” uviedol poslanec Pál Csáky (EPP, SK).

Viac..  Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok intervenoval proti rozhodnutiu nemeckej vlády vyžadovať od slovenských vodičov nákladnej dopravy testy pri vstupe do Nemecka

“Musíme jednoznačne odsúdiť a potrestať nedodržiavanie pravidiel a zavádzanie zákazníka. Automobilky podobným konaním strácajú to najdôležitejšie – dôveru. Prísnejšie kontroly a sankcie by mali podobné praktiky eliminovať. Ak však majú výrobcovia pocit, že existujúce limity sú pre nich nesplniteľné, majú právo požadovať zmenu,” uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Slovensko musí znížiť emisie amoniaku do roku 2030 aspoň o 30 percent

Pre naplnenie európskej smernice bude musieť Slovensko do roku 2030 znížiť emisie amoniaku o 30 …