Klimatická konferencia či migrácia. O čom sa diskutuje v parlamente? 

COP 21: EP stanoví svoje ciele pre klimatickú konferenciu v Paríži

Poslanci v stredu diskutovali a hlasovali o mandáte pre delegáciu EP, ktorá sa zúčastní 21. konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP 21) v Paríži.

Rozprava pred samitom EÚ: Migrácia, Sýria, HMÚ a britské referendum

Parlament v stredu diskutoval s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom a zástupcom luxemburského predsedníctva v Rade Nicolasom Schmitom o prebiehajúcej utečeneckej a migračnej kríze. Rozprava k zasadnutiu Európskej rady, ktoré sa uskutoční v dňoch 15. – 16. októbra, sa pravdepodobne zameria aj na najnovší vývoj v Sýrii a v Turecku, dobudovanie hospodárskej a menovej únie a britské referendum o zotrvaní či vystúpení z Únie.

Vyčlenenie 401,3 milióna eur na riešenie migračnej krízy
Parlament hlasoval o navýšení rozpočtu na opatrenia súvisiace s riešením utečeneckej krízy o 401,3 milióna eur. Finančná pomoc, ktorú navrhla Komisia a v pondelok schválil rozpočtový výbor EP, by mala pomôcť členským štátom, ktoré sú najviac vystavené prílevu utečencov, tretím krajinám, na území ktorých sa nachádza najviac utečencov zo Sýrie, a trom únijným agentúram, ktoré majú na starosti väčšinu opatrení súvisiacich s utečencami.

Ukrajina: Rozprava o situácii v krajine a blížiacich sa miestnych voľbách

Výsledky samitu v takzvanom normandskom formáte, v rámci ktorého sa 2. októbra v Paríži posadili za jeden stôl lídri Nemecka, Ruska, Ukrajiny a Francúzska, ako aj blížiace sa voľby do miestnych samospráv na Ukrajine, boli hlavnými témami stredajšej plenárnej rozpravy so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini.

Viac..  Europarlament prijal rezolúciu ku Hongkongu, spoluautorkou je Miriam Lexmann

Vzostup antisemitizmu, islamofóbie a prejavov nenávisti v Európe

Množiace sa prípady diskriminácie a násilia, ktorým čelia židia a moslimovia v Európe, podľa poslancov naznačujú, že existujúce právne nástroje a stratégie nie sú dostatočne efektívne. Plénum sa preto v stredu pýtal komisárky pre spravodlivosť Věry Jourovej, aké opatrenia plánuje Komisia prijať na zintenzívnenie boja proti zločinom z nenávisti a diskriminácii. Poslancov tiež zaujíma, či exekutíva EÚ vyzve členské štáty, aby v tejto súvislosti prijali špecifické vnútroštátne stratégie.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

volby

V Grónsku sa konajú parlamentné voľby, ktoré rozlúsknu otázku ťažby nerastných surovín

V Grónsku sa v utorok konajú predčasné parlamentné voľby. Tie by mali dať odpoveď na …