Domov / POLITIKA / Podľa Figeľa je riešenie migračnej krízy spoločnou výzvou, ktorá si vyžaduje komplexnú stratégiu
figeľ
Ján Figeľ na summite lídrov EPP, Brusel.

Podľa Figeľa je riešenie migračnej krízy spoločnou výzvou, ktorá si vyžaduje komplexnú stratégiu

Predseda KDH Ján Figeľ sa dnes v Bruseli zúčastňuje rokovania summitu lídrov EĽS na tému migračnej a utečeneckej krízy. Stretnutie tematicky nadväzuje na mimoriadny septembrový summit, ktorý sa v napätej atmosfére zaoberal prehlbujúcou sa krízou. Podľa Figeľa, riešenie situácie je spoločnou výzvou, ktorá si vyžaduje komplexnú stratégiu, dlhodobé odhodlanie a efektívne úsilie v duchu zodpovednosti za bezpečnosť vlastných občanov a za potrebnú solidaritu s prenasledovanými.

Dnešné rokovanie sa zameria najmä na spoluprácu s tretími krajinami, na zastavenie migračných tokov do Európy, na posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ a na zabezpečenie návratu ekonomických migrantov. Figeľ je presvedčený, že štáty EÚ jednotlivo a spoločne musia vystupňovať svoje úsilie pri hľadaní riešenia konfliktu na území Sýrie, Líbye a ďalších štátov Blízkeho východu. Podľa neho treba zlepšiť spoluprácu so štátmi Africkej únie, čomu môže významne napomôcť aj nadchádzajúci summit dvoch organizácií – Európskej a Africkej únie – na Malte. Potrebné je zlepšiť readmisiu a návrat migrantov, ale aj bojovať
s organizovanými kriminálnymi sieťami prevádzačov a pašerákov ľudí.

Viac..  Ministerka Saková: Slovensko zatiaľ tento rok zaregistrovalo 93 žiadostí o azyl, udelilo dva

Ľudovci sa tiež budú venovať aktuálnym prípravám pred dôležitým Kongresom tejto najväčšej európskej strany, ktorý sa bude konať na budúci týždeň v Madride.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

EÚ aktualizuje pravidlá na boj proti nelegálnej migrácii

Rada prijala zmeny nariadenia o vízovom kódexe, ktorými sa zlepšia podmienky pre legitímnych cestujúcich a …