figeľ
Ján Figeľ na summite lídrov EPP, Brusel.

Podľa Figeľa je riešenie migračnej krízy spoločnou výzvou, ktorá si vyžaduje komplexnú stratégiu


Predseda KDH Ján Figeľ sa dnes v Bruseli zúčastňuje rokovania summitu lídrov EĽS na tému migračnej a utečeneckej krízy. Stretnutie tematicky nadväzuje na mimoriadny septembrový summit, ktorý sa v napätej atmosfére zaoberal prehlbujúcou sa krízou. Podľa Figeľa, riešenie situácie je spoločnou výzvou, ktorá si vyžaduje komplexnú stratégiu, dlhodobé odhodlanie a efektívne úsilie v duchu zodpovednosti za bezpečnosť vlastných občanov a za potrebnú solidaritu s prenasledovanými.

Dnešné rokovanie sa zameria najmä na spoluprácu s tretími krajinami, na zastavenie migračných tokov do Európy, na posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ a na zabezpečenie návratu ekonomických migrantov. Figeľ je presvedčený, že štáty EÚ jednotlivo a spoločne musia vystupňovať svoje úsilie pri hľadaní riešenia konfliktu na území Sýrie, Líbye a ďalších štátov Blízkeho východu. Podľa neho treba zlepšiť spoluprácu so štátmi Africkej únie, čomu môže významne napomôcť aj nadchádzajúci summit dvoch organizácií – Európskej a Africkej únie – na Malte. Potrebné je zlepšiť readmisiu a návrat migrantov, ale aj bojovať
s organizovanými kriminálnymi sieťami prevádzačov a pašerákov ľudí.

Viac..  Peter Pollák: Situácia v osadách je aj podľa predsedu Výboru EP pre regionálny rozvoj absolútny škandál a hanba

Ľudovci sa tiež budú venovať aktuálnym prípravám pred dôležitým Kongresom tejto najväčšej európskej strany, ktorý sa bude konať na budúci týždeň v Madride.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Európska komisia rozdelila 171 miliónov eur projektom pre riadenie migrácie

Európska komisia (EK) rozdelila 171 miliónov eur projektom na podporu systémov prijímania, azylu a návratov …