Monika Smolková: Zrušenie cla pri dovoze z USA vyvoláva protesty


BRUSEL/WASHINGTON – V Európskej únii stále rastie odpor voči najväčšej obchodnej dohode medzi Európou a USA, takzvanej TTIP dohode. V uliciach protestujú státisíce ľudí a na verejnosť sa dostávajú len útržkové informácie z tejto dohody. Odporcovia tvrdia, že jej prijatím sa znížia európske štandardy predávaných potravín alebo nás zaplaví lacný a nekvalitný tovar.

V západnej Európe sa takmer denne informuje o najväčšej obchodnej dohode medzi Európskou úniou a Amerikou a pravidelne tam do ulíc vychádzajú státisíce ľudí.

Napríklad 10. októbra proti zmluve s USA (TTIP) a proti zmluve s Kanadou (CETA) protestovalo v Berlíne 150 tisíc ľudí. Protestný pochod viedol od hlavnej vlakovej stanice v Víťaznému oblúku v centre mesta. Podľa jedného z usporiadateľov to bola jedna z najväčších demonštrácií v Nemecku za posledné roky.

Odstránenie cla

Dohoda TTIP mala pomôcť Európe aj Amerike. Na oboch stranách by sa zjednotili pravidlá a odstránili clá. Za oceánom by sa mohli predávať aj autá vyrobené na Slovensku. “Otvorí sa nám možnosť pre slovenských podnikateľov ľahšie pôsobiť na americkom trhu,” uviedol minister hospodárstva Vazil Hudák.

Čím sa dlhšie a viac rokuje, tým viac narastá nespokojnosť ľudí.

Analytik: netransparentná zmluva

Poľnohospodári sa obávajú, že by nás mohli zaplaviť geneticky modifikované potraviny alebo európsky trh zaplaví lacné oblečenie.

Viac..  Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová: Projekt nie je strana, založenie novej som nikdy nespomenula

“Táto zmluva je pomerne rozsiahla, pomerne dlho sa vyjednáva a je okolo nej veľa kontroverzie. Jedným z problémov je, že nie je úplne transparentná,” tvrdí analytik INESS Martin Vlachynský.

Množstvo bodov zo zmluvy je stále tajných a na verejnosť prenikli informácie, ktoré mnohých pohoršili. Ide o zníženie nárokov na bezpečnosť potravín ale aj ochrany životného prostredia. Znížili by sa aj práva pre pracujúcich. Podľa dostupných informácií by sa Európa viac prispôsobila Amerike, ako ona Európe.

Vážny problém

Odpor rastie aj v Bruseli. “Ozývajú sa poľnohospodári, ozývajú sa ochrancovia životného prostredia a ďalšie rezorty, ktoré majú vážny problém s touto zmluvou,”uviedla europoslankyňa Monika Smolková.

Návrh zmluvy TTIP má viac ako tisíc strán. Podľa analytikov môže trvať roky, kým ho obe strany uzavrú.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Ľudia nemajú čo jesť a vláda to nerieši. Budú občianske protesty

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, bývalá saskárka bola hosťkou relácie TV JOJ Analýzy na Hrane. Hoci …