Streľba na bulharsko-tureckej hranici. Zomrel utečenec


SOFIA/BRUSEL – Bulharskí pohraničníci na pomedzí s Tureckom zastrelili utečenca, ktorý v asi 40-člennej skupine prekročil hranice do krajiny. V noci zo štvrtka na piatok o tom informovala agentúra DPA s tým, že incident sa premietol aj do summitu Európskej únie, ktorý v noci o utečeneckej kríze rokoval. Bulharský premiér Bojko Borisov zo stretnutia predčasne odišiel.

Zastrelený podľa všetkého pochádzal rovnako ako ďalší utečenci zo skupiny z Afganistanu. Pohraničníci sa ich pokúšali zastaviť skôr, ako prekročili hranice. DPA uviedla, že udalosti predchádzali násilnosti a že niektorí z migrantov bol ozbrojený.

“Naša hliadka pohraničnej stráže a polície v oblasti narazila na 50 páchateľov, ktorí ilegálne vstúpili na bulharské územie,” uviedol hlavný tajomník ministerstva vnútra Georgi Kostov pre štátnu rozhlasovú stanicu BNR, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Zadržaní migranti

Kostov povedal, že prípadní utečenci boli vo veku 20 až 30 rokov a zrejme boli Afganci. Všetkých zadržali, nachádzajú sa v dobrom stave.

“Pri zatýkaní kládli odpor. Jeden z príslušníkov vypálil varovné výstrely a podľa jeho slov jedného z migrantov zranila odrazená guľka a neskôr zomrel,” vysvetlil Kostov.

Posilnenie hranice

Bulharská vláda vyslala na hranice väčší počet príslušníkov pohraničnej polície, nainštalovala kamery a snímače pohybu a takisto predlžuje svoj bezpečnostný plot, takže bude pokrývať 160 kilometrov hranice.

Viac..  M. Lexmann: Navrhnutá smernica ohrozuje fungovanie platforiem aj flexibilitu ich pracovníkov

Desaťtisíce migrantov utekajúcich pred vojnou a ťažkým životom v Sýrii sa pokúšajú dostať do západnej Európy cez Bulharsko a jej susedov Grécko, Macedónsko a Srbsko.

Hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Boris Češirkov odsúdil použitie sily proti migrantom a vyzval Bulharsko, aby transparentne a dôkladne prípad vyšetrilo.

Utečenecká kríza

Predseda Európskej rady Donald Tusk k incidentu povedal, že je to ďalší argument vypovedajúci o dôležitosti nočného rokovania predstaviteľov krajín Európskej únie o utečeneckej kríze.

Summit uvítal spoločný akčný plán medzi Bruselom a Ankarou, ktorý v predchádzajúcich dňoch s Ankarou vyrokovala Európska komisia a ktorý by mal pomôcť Európe zvládnuť masívnu migračnú krízu, kedy práve cez Turecko mieria do Únie najväčšie počty najmä sýrskych utečencov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík o rozširovaní EÚ: Členské krajiny sa možno hádajú za jedným stolom, ale nestrieľajú po sebe

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …