vodičský preukaz
PHOTO: reprofoto noviny.sk/Ministerstvo vnútra SR.

V EÚ sa menia vodičské preukazy, opäť sú ružové


BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra začalo vydávať nové vodičské preukazy. Majú novú farbu a zmenili sa aj bezpečnostné prvky. Podľa európskej smernice sme ich museli zmeniť. Menia ich totiž v celej Únii. Po mnohých rokoch sa opäť vraciame k ružovému preukazu, aký sme mali na Slovensku.

“Tí, ktorí majú ešte starý vodičský preukaz, nemusia z toho robiť žiadny stres, pretože stačí, ak si vymenia starý za nový, až keď im skončí platnosť,” informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Bezpečnostné prvky

Ten nový bude mať množstvo vylepšených bezpečnostných prvkov. Napríklad, mnohé znaky Slovenskej republiky bude vidieť len pod UV svetlom.

Nové údaje na nich nepribudli, tie ostávajú po starom. Veľkosť je tiež rovnaká, zmenila sa ale razba na zadnej strane.

“Grafika na preukazoch je tvorená najmä s motívmi z dopravy, taktiež sú tam militexty a mikrotexty a je tam takisto aj znak Slovenskej republiky,” vysvetlila Dobiášová.

Viac..  Eugen Jurzyca o dotovaní výroby čipov: Komisia predpovedá ich nedostatok, pritom už dnes začína byť na trhu ich prebytok

Ministerstvo vnútra navyše zdôraznilo, že napriek tomu, že sa zlepšila kvalita materiálu aj ochranné prvky, tak sa mu podarilo vysúťažiť najnižšiu cenu za nové doklady.

Desať rokov

Už teraz sa tieto vodičské preukazy vydávajú po celom Slovensku. Nové vodičáky platia už iba 10 rokov. Ak by ho niekto chcel ale skôr ako vyprší platnosť toho aktuálneho, tak si ho bude musieť zaplatiť. Funguje to obdobne, ako pri jeho strate.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o dotovaní výroby čipov: Komisia predpovedá ich nedostatok, pritom už dnes začína byť na trhu ich prebytok

Čipy sú strategickými aktívami kľúčových priemyselných hodnotových reťazcov. Digitálna transformácia podnecuje vznik nových trhov pre …