Napätá atmosféra v Drážďanoch. Demonštrovali desaťtisíce ľudí


DRÁŽĎANY – Desaťtisíce stúpencov i odporcov nemeckej skupiny Pegida sa v pondelok večer zhromaždili v Drážďanoch, kde toto protiislamské a xenofóbne hnutie oslavovalo prvé výročie svojho vzniku. Na mieste došlo k stretom predstaviteľov oboch skupín, zasahovať museli aj policajti. V Drážďanoch situáciu sledoval situáciu reportér TV JOJ Martin Krpač.

Rečníci na mítingu Pegidy pred Semperovou operou takmer tri hodiny vystupovali, sčasti mimoriadne agresívnym tónom, proti prílevu utečencov a demokratickým stranám.

Okolo 15 tisíc až 20 tisíc prívržencov hnutia podľa odhadov obklopovalo 15 tisíc19 tisíc protidemonštrantov.

Napätá situácia vyústila do potýčok. Nemeckí politici naprieč politickým spektrom varovali pred xenofóbiou.

Antidemonštrácia bola výrazne väčšia, než sa očakávalo. Pod heslom “Srdce namiesto poburovania” vyzvala široká aliancia politických a občianskych skupín na prejavy nesúhlasu s nenávisťou voči cudzincom.

Niekoľko útokov

Do neskorého večera prichádzali do Drážďan násilnícki stúpenci Pegidy i ich ľavicoví odporcovia.

Jeden muž smerujúci na míting Pegidy utrpel ťažké zranenia, podľa správ pri útoku kovovou tyčou. Stúpenci hnutia policajtov viackrát cielene napadli, a to aj petardami. Podľa policajného hovorcu došlo tiež k viacerým útokom protidemonštrantov na príslušníkov polície.

Viac..  Občan EÚ s obvyklým bydliskom v inom členskom štáte má na prvé mesiace nárok na rodinné prídavky

Saský minister vnútra Markus Ulbig oznámil, že nasadených bolo vyše 1000 policajtov, pomoc dostali od šiestich spolkových krajín i spolkovej polície. Pripravené boli aj vodné delá, tie však nepoužili.

Známka demokracie

Nemecký minister vnútra Heiko Maas privítal protesty proti Pegide ako “dôležitú známku demokracie”.

Semperova opera vítala členov hnutia Pegida striedajúcim sa elektronickým sloganom s textami “Nie sme kulisou pre netoleranciu” a “Nie sme scénou pre xenofóbiu”.

Šéfka nemeckých Zelených Simone Peter na neďalekom zhromaždení vyzvala na to, aby ľudia vnímali utečencov v Nemecku ako obohatenie. “Chceme svetu ukázať otvorené Nemecko,” vyhlásila.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

letisko

Predstaviteľov EÚ pri rokovaniach s Iránom zadržali na letisku vo Frankfurte

Hlavného diplomatického predstaviteľa Európskej únie (EÚ) pri rokovaniach o jadrovom programe Iránu aj s kolegami …