Andrea Oravcová: Vplyv na konflikt v Sýrii nemáme, ale dôsledky znášať budeme

Hlavnou príčinou pretrvávajúcej migračnej krízy v Európskej únii sú násilné konflikty v krajinách, odkiaľ väčšina utečencov pochádza. Okrem ľudí, ktorí sú skutočne ohrození na živote, využívajú tieto konflikty ako dôvod svojej žiadosti o azyl v členských štátoch EÚ aj migranti, ktorí si takýmto spôsobom chcú zlepšiť najmä svoje ekonomické postavenie. Mnohí sa preto zhodujú, že ak sa má problém s migrantmi skutočne vyriešiť, je potrebné odstrániť násilie a urovnať konflikty.

Jedným z najvýraznejších konfliktov produkujúcich migrantov je konflikt v Sýrii. Rusko sa vojenskou iniciatívou v Sýrii razom ocitlo v globálnej vojne proti džihádizmu a prebralo riadenie nad týmto konfliktom na úkor ostatných mocností, ktoré tento krok prekvapil,“ tvrdí Andrea Oravcová. Podľa nej Rusko touto iniciatívou sleduje viaceré záujmy: „Osobne vnímam ako jednu z priorít ruskej iniciatívy aj likvidáciu radikálnych islamistických ruskojazyčných skupín, ktoré bojujú v radoch sýrskej opozície a pochádzajú z oblasti Kaukazu. Ďalším geostrategickým záujmom Ruska v Sýrii je určite udržanie jedinej vojenskej námornej základne v Stredozemnom mori, ktorá sa nachádza v Tartuse. Putin svojou vojenskou ofenzívou sleduje bezpochyby aj hospodárske zámery ruských a iránskych energetických koncernov v regióne.“ 

Nielen Rusko má záujmy

Na druhej strane, dlhodobým zámerom USA v Sýrii je odstavenie Baššára al-Asada od moci. Sýrsky líder je známy svojím kriticky vyhraneným zahranično-politickým postojom voči Izraelu a Spojeným štátom. Navonok je teda problémovým bodom medzi USA a Ruskom najmä zotrvanie prezidenta Baššára al-Assada pri moci, Andrea Oravcová však vníma skôr iný aspekt: „Vzhľadom na to, že sa Rusko snaží spolupracovať s tradičnými spojencami USA, Izraelom a najmä Saudskou Arábiou, podľa mňa nie je najdôležitejšia otázka zotrvania Baššára al-Asada pri moci. Otázkou dňa je bezpochyby to, či si udržia Spojené štáty vplyv v regióne alebo bude potlačený na úkor spojenectva Rusko – Irán – Čína. Spojené štáty ako globálny ekonomický i vojenský hegemón nutne potrebujú držať kontrolu nad touto časťou planéty.“

Kde je v tomto konflikte Európa?

Viac..  Bilčík k debate o Slovensku v EP: Dnes potrebujeme ešte viac brániť slobodné médiá a právny štát

Pre nás je však určite najdôležitejšie to, aký bude mať tento konflikt a jeho prípadné urovnanie vplyv na Európsku úniu a jej postavenie v rámci medzinárodného spoločenstva. „Európska únia má minimálny vplyv pri diplomatickom a vojenskom urovnaní konfliktu v Sýrii. Hlavní aktéri konfliktu budú pri jeho riešení hľadieť hlavne na svoje vlastné záujmy. Problémom je, že dnes skutočne hrozí, že riešenie konfliktu bude bez EÚ, no dôsledky budeme musieť znášať práve my. Preto si myslím, že európski lídri musia začať konať a nespoliehať sa, že problémy vyrieši niekto iný,“ uzavrela Oravcová.

O red

Odporúčame pozrieť

utecenecka kriza, migranti

Cyprus žiada EÚ o pomoc pri zastavení prílevu sýrskych utečencov

Cyprus vyzval v stredu EÚ na prijatie ráznych krokov na zastavenie prílevu prevažne sýrskych utečencov, …

Consent choices